Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 9. 7. 2010

Kvůli restitucím zemědělského majetku hrozí Česku evropský soud

Zdroj: TV Nova

Evropský soud pro lidská práva hrozí České republice vysokými sankcemi. Vstoupil totiž do případu dosud nevyplacených transformačních podílů českým zemědělcům.

Jde o náhrady za majetek zabavený v 50. letech. Soud dal státu lhůtu do září, aby jasně řekl, zda přijal opatření pro vymahatelnost práva. Jde o to, že zhruba 100 tisíc lidí dosud nedostalo majetek asi za 10 miliard korun.
 
Čeští zemědělci měli od družstev dostat svůj majetek podle zákona už před 11 lety. Většina lidí ale stále nemá nic. Několik zemědělců se proto obrátilo na mezinárodní soud ve Štrasburku. Ten Česku nyní dává čas do 21. září, aby sdělilo, jestli hodlá situaci řešit.
 
Problém je v tom, že majetek, který by měl zemědělcům připadnout, většinou zmizel. Zemědělská družstva, která se s nimi měla vyrovnat, totiž v řadě případů zkrachovala a jejich majetek přešel na jiné firmy.
 
Novela zákona, podle které by se musely se zemědělci vyrovnat firmy, na které majetek po zkrachovalých družstvech přešel, v minulosti neprošla. Do hry se nyní vložil místopředseda senátu Liška. Ještě v září chce navrhnout zákon, který by měl neuspokojeným zemědělcům pomoci získat jejich majetek.
 
Většinu neuspokojených zemědělců tvoří převážně staří lidé, existuje proto reálná obava, že se svých nároků už nedočkají.

TV Nova
Reklama