Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.12. 2014 22:03
SLEDUJEME Kolaps v dopravě

ČESKO POD LEDEM: Výstraha platí dál! Vlaky nepojedou ani ráno!

Zdroj: TV Nova

Česko už druhý den svírá led. České dráhy zrušily stovky vlaků, některé nepojedou a ni večer a ani ve středu ráno. Ledovka komplikuje dopravu prakticky v celém Česku. Prahu postihla kalamita, kterou dopravci nepamatují.

České dráhy dnes varovaly, že řada vlaků nevyjede na trať ani dnes večer a ani zítra ráno. "Obracíme se na cestující, aby zvážili nutnost cesty a odložili ji o 24 hodin," uvedla mluvčí drah Radka Pistoriusová.

 

Ledovka komplikuje dopravu už od pondělí. Zřejmě nejdramatičtější situace byla a je na železnici, kde se od pondělního večera dotkla více než 100.000 cestujících. Dráhy řadu osobních vlaků odřekly, desítky měly zpoždění. Velká část vlaků nevyjela ani dnes ráno a velmi omezený provoz byl i na hlavním koridoru mezi Prahou a Moravou, kde jelo jen několik spojů tažených dieselovou lokomotivou.

 

 

Dosavadní přístup Českých drah k cestujícím kritizují i poslanci. Tisíce lidí musely nocovat v nevytopených čekárnách nebo zamrzlých vlacích uprostřed trasy. ODS si proto na příští týden vyžádala reakci premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

 

Podívejte se na reportáž o situaci na železnici: 

 

 

Kvůli námraze je doprava v Praze paralyzovaná. V úsecích, kde není metro, místo tramvají jezdila zhruba stovka autobusů. S tramvajemi vyjel dopravní podnik na zkoušku poprvé ve tři hodiny odpoledne na trase linky 9.

 

 

Dopravci tvrdí, že stejnou kalamitu v historii pražské MHD nepamatují. Zcela zastavený provoz tramvají kvůli počasí nikdy nebyl.

 

 

Pojišťovny mají v důsledku ledovky a námrazy nahlášeno o několik desítek procent více škod než v běžné dny.  Státní podnik Lesy České republiky (LČR) nedoporučuje lidem při nynější tvorbě ledovky a při sněžení vstup do lesa. V lesích hrozí pády větví i celých stromů. Na lesním majetku podniku ledovka zatím žádné větší škody nenadělala.

 

Meteorologové prodloužili varování před ledovkou do středečních 18 hodin. Varování platí pro všechny kraje s výjimkou Ústeckého a Libereckého kraje.

 

Poslechněte si vyjádření a předpověď meteorologa: 

 

 

Tramvaje kvůli námraze nevyjely dnes například ani v Olomouci. Dopravu zajišťují náhradní autobusy. Se značnými komplikacemi se potýkají i lidé v Brně a dalších městech. Dopravu na vlakových tratích začala ledovka komplikovat už v pondělí odpoledne. Situaci jsme sledovali ON-LINE

 

Komplikuje vám nepříznivé počasí život? Jak vypadá situace ve vašem bydlišti? Posílejte nám své příběhy, FOTO i VIDEO na zpravy@nova.cz.

 

Počasí a ledovka v krajích, podívejte se na reportáž:


 

Vlaky v Česku kvůli námraze nabraly i více než šestihodinové zpoždění. A ani do dnešního poledne nevyjedou desítky vlaků po celém Česku. 

 

SLEDUJEME ON-LINE: 

 

20:03 Nová výstraha upozorňující na nízký stupeň nebezpečí ledovky platí pro všechny kraje ČR s výjimkou Ústeckého a Libereckého kraje. Podle meteorologů by se teploty měly o nadcházející noci pohybovat pod nulou nebo kolem ní, proto bude ledovka, která trápí regiony už od pondělí, přetrvávat. Ve středu by měl místy slabě padat sníh, který má od východu přecházet v déšť. Ledovka se má zpočátku tvořit místy, pak už jen ojediněle. Teploty se budou držet kolem bodu mrazu.

 

19:55 Ledovka se bude při mrznoucím dešti tvořit na většině území České republiky až do středečních 18:00. Poté by se mělo oteplit a led by měl tát. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) tak dnes o den prodloužil své předchozí varování před ledovkou.

 

19:25 Pracovníkům společnosti E.ON se dnes podařilo vyřešit většinu poruch na vedení vysokého napětí v Jihomoravském kraji, které měly za následek výpadek elektrického proudu ve stovkách domácností. Uvedla to mluvčí společnosti Božena Herodesová. Podle ní komplikace způsobené námrazou přetrvávají pouze na pár místech na Brněnsku. Na některých místech byla na metru vodiče i čtyřkilová vrstva ledu.

 

19:21 V Olomouckém kraji byl kalamitní stav vyhlášený na silnicích Přerovska a Prostějovska prodloužen do středečního rána. Naopak energetici dnes k 18 hodině odvolali kalamitní stav na Přerovsku, který způsobila námraza na elektrickém vedení. Problémy zůstávají na železnici i s MHD. Situace na silnicích se však již zlepšila, tři úseky ale zůstávají kvůli námrazám na stromech i nadále uzavřené. Hasiči mají v kraji od pondělka za sebou rekordních více než 300 výjezdů.

 

18:48 Nejvýraznější potíže s ledovkou, která v České republice zcela ochromila dopravu, má z českých sousedů především Rakousko. Varování pro řidiče platí také na Slovensku, kde byla výstraha před náledím oproti původním očekáváním prodloužena až do středečního dopoledne. Zatímco na mnoha místech v Česku se vlaky zcela zastavily, za hranicemi fungovala železnice bez větších potíží. Sousední země se ale musely vypořádat s výpadky mezinárodních spojů jedoucích přes Česko. Maďarsko má problémy s přerušenými dodávkami elektřiny.

 

18:27 Jižní Morava se dnes třetím dnem potýkala s následky ledovky. V Brně jezdila městská hromadná doprava kvůli námraze na trolejích se značným omezením. Potíže měla většina tramvajových linek. Ze 13 trolejbusových tras se podařilo až odpoledne zprovoznit dvě. Stovky domácností jsou bez elektrického proudu, protože námraza nebo padající stromy poškodily elektrické vedení. Policie zaznamenala nárůst nehod. Na Vyškovsku při jedné z nich zahynul 35letý řidič.

 

18:10 Metro dnes v Praze pojede výjimečně až do 1:30. Mělo by nahradit chybějící tramvajové spoje. Dopravnímu podniku se zatím podařilo zprovoznit jen dvě trasy - čísla 9 a 18. Kdy se rozjedou další tramvaje, není zatím jasné. Po obnovené lince 18 by chtěl dopravní podnik spustit provoz na trase číslo 3. Linka číslo devět také bude celou noc jezdit podle denního jízdního řádu, aby troleje nestihly znovu namrzat.

 

Podívejte se na reportáž o situaci v Praze a větších městech:

 

 

17:48 Energetické společnosti ČEZ zbývá opravit zhruba pětina poruch vedení, které vznikly v důsledku dnešního počasí, řekla mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová s tím, že trvá kalamitní stav, který ČEZ ráno vyhlásil v okresech Chrudim, Svitavy a Přerov. Velké problémy nadále hlásí doprava, nefungují například některé mýtné brány.

 

17:36 Dopravu ve středních Čechách dnes celý den komplikují ledovka a sníh. Kritická situace přetrvává na železnici, kde je kvůli námraze provoz stále výrazně omezen. Potíže na tratích budou ještě v noci a ve středu dopoledne, zejména v ranní špičce. Některé spoje jsou zrušené, některé se slučují. Stále platí doporučení, že by lidé měli cestu odložit nebo zvolit jinou formu dopravy.

 

17:27 Mobilní operátoři zaznamenali v souvislosti s ledovkou lokální výpadky vysílačů kvůli přerušení napájení proudem. Pokrytí přebírají okolní základnové stanice, takže problémy s mobilním voláním většinou nejsou. Drobné problémy zaregistrovaly i pevné sítě, kde byly postiženy řádově desítky uživatelů.

 

17:12 České dráhy se rozhodly poskytnout nad rámec evropské legislativy mimořádnou kompenzaci cestujícím, kteří byli ve vlacích ČD včera a dnes zasaženi kalamitním stavem. Za zpoždění nad dvě hodiny cestující s papírovou či elektronickou jízdenkou dostanou stokorunovou poukázku. Pokud měli cestující namísto lístku traťovou jízdenku, dostanou jako kompenzaci 50 věrnostních bodů.

 

Mapa tratí, na kterých platí odškodnění pro cestující:

 

 

17:01 Pražský magistrát přerušil vysílání informací Pražanům prostřednictvím sirén s tlampači, ve kterém informoval o situaci v MHD v souvislosti se zamrzlými tramvajovými trolejemi. "Hlášení se bude opakovat teprve ve chvíli, kdy dojde k zásadní změně v rámci MHD," řekl náměstek primátora Petr Dolínek (ČSSD).

 

16:44 Jen v pondělí hasiči zasahovali u 993 případů technické pomoci, což je téměř sedmkrát víc než je dlouhodobý denní průměr. Narostl i počet zásahů u dopravních nehod. "K těm museli hasiči vyjet ve 191 případech, přičemž průměrně denně vyjíždějí k 50," uvedla mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

 

Dnes zatím hasiči vyjížděli k 813 technickým zásahům. "Situace je zatím klidnější, co se týče dopravních nehod. Těch máme 53," řekla Zaoralová dnes před 16 hodinou. Hlavním problémem jsou podle ní spadlé stromy zejména na Vysočině a v Jihomoravském kraji, kde tyto zásahy tvoří asi 90 procent zásahů.

 

16:37 Hasiči kvůli ledovce zasahovali v pondělí i dnes asi sedmkrát častěji než obvykle, některá krajská střediska musela povolat posily, aby nápor zvládla. Kromě obvyklé agendy spojené s kalamitami tohoto typu, jako je odstraňování popadaných stromů, spadlého elektrického vedení a vyprošťování havarovaných aut, tentokrát také evakuovali lidi z vlaků. Některé spoje na elektrifikovaných tratích kvůli namrzlému vedení uvízly na trati.

 

16:25 Ledovka a mrznoucí déšť ohrožuje drobné ptáky, kterým brání, aby se dostali k potravě. Největší problémy s překonáním ledové vrstvy mají podle ředitele České společnosti ornitologické Zdeňka Vermouzka ti nejmenší ptáci, tedy sýkory, králíčci, brhlíci, strnadi a mlynaříci, kteří také v chladném počasí ztrácejí nejvíce energie. Lidé by proto měli začít s přikrmováním v krmítkách nebo parapetech.

 

16:11 Řada vlaků nepojede kvůli ledovce ještě dnes večer a ve středu ráno. Kvůli počasí zruší České dráhy mezistátní spoje na Slovensko a ani zítra nebudou moci vlakové spoje garantovat. Nejhorší situace je v okolí Prahy a Olomouce. V okolí Brna komplikují dopravu především popadané stromy, uvedla Správa železniční dopravní cesty (SŽDC).

 

16:10 Kalamita se přímo dotkla i některých poslanců především z Moravy, kteří kvůli problémům v dopravě nedorazili na jednání dolní komory. Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek řekl, že kvůli kalamitě jsou zatím omluveni tři poslanci. Několik svých členů postrádaly také ODS a KSČM.

 

16:08 Poslanec ODS Zbyněk Stanjura, který se na púremiéra veřejně obrátil, České dráhy kritizuje: "Lidi nechaly bez pomoci a bez tepla, a to já považuji za velkou chybu," uvedl Stanjura. Mnozí cestující museli nocovat ve vlacích a v nevytopených nádražních halách.

 

15:58 Přístup Českých drah k cestujícím během kalamity, budou řešit poslanci. ODS si vyžádala informace od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Předseda vlády má také příští úterý vysvětlit, proč nedokázal odletět vojenský speciál s kbelského letiště do Afghánistánu, zatímco Letiště Václava Havla v Ruzyni se s ledovkou vypořádalo.

 

15:49 V Praze se na zkoušku v 15 hodin rozjely po mnohahodinovém výpadku první tramvaje. Linka číslo 9 zatím jezdí mezi vozovnou Motol a vozovnou Žižkov.

 

15:39 Silničáři na Přerovsku a Prostějovsku jsou kvůli ledovce stále v terénu, stále zde platí kalamitní stav. Práci jim komplikují především namrzlé stromy a větve, které padají na vozovku. Situace se tam podle nich však už pomalu uklidňuje. Řidiči by přesto v těchto regionech měli nadále jezdit maximálně opatrně, uzavřeny zůstávají v těchto okresech čtyři úseky. Kvůli nehodám a hlavně popadaným stromům a větvím se dosud nezastavili hasiči. Od pondělka vyjeli k více než 300 případů.

 

15:19 Brněnská městská hromadná doprava dnes jezdí kvůli námraze se značnými omezeními. Téměř všechny trolejbusy stojí a jejich linky nahradily autobusy. Z 12 tramvajových linek jsou dvě mimo provoz. Na zbývajících jsou potíže, protože ne vždy jsou tramvaje schopny projet celou trasu. ČTK to řekla mluvčí brněnského dopravního podniku Linda Hailichová. Kdy bude provoz zcela obnoven, zatím není jasné.

 

15:08 Opadané stromy a větve a stále kluzké silnice komplikují dnes život obyvatel v Přerově, který se již druhý den potýká s kalamitní situací. Město muselo kvůli namrzlým stromům uzavřít hřbitov i historický park Michalov, během dne zavřelo i cyklostezku kolem řeky Bečvy, která je podle radnice nebezpečná pro cyklisty i chodce. Zástupci města lidi vyzvali, aby se nepohybovali v blízkosti stromů zatížených ledem. Po městě je o tom informují auta s ampliony. Jedno z gymnázií vyhlásilo kvůli kalamitě ředitelské volno. Tam, kde se vyučuje, jsou mnohé lavice prázdné. Cestu odložili především přespolní školáci.

 

"Kvůli nepřízni počasí byl uzavřen přerovský hřbitov i park Michalov. Pracovníci technických služeb stále odstraňují nalomené kmeny a větve. Připojili se i dobrovolní hasiči. Zatím se soustředí na to, kde hrozí aktuálně nebezpečí úrazu a škody. Uzavřena je také cyklostezka kolem Bečvy takzvanou Rybářskou alejí," řekla dnes ČTK mluvčí radnice Lenka Chalupová.

 

14:41 Ledovkou a námrazou je zasažen jih Jihočeského kraje.  Nejvíce práce mají stále na Prachaticku a Jindřichohradecku, zprovozňovat silnice pomáhají také na Českokrumlovsku.

 

14:18 Mobilní operátoři zaznamenali v souvislosti s ledovkou lokální výpadky vysílačů kvůli přerušení napájení proudem. Pokrytí přebírají okolní základnové stanice, takže problémy s mobilním voláním většinou nejsou. Drobné problémy zaregistrovaly i pevné sítě, kde byly postiženy řádově desítky uživatelů.

 

14:00 Dopravu ve středních Čechách dnes komplikují ledovka a sníh. Kritická situace přetrvává na železnici, kde je kvůli námraze provoz stále výrazně omezen. Některé spoje jsou zrušené, některé se slučují. Stále platí doporučení, že by lidé měli cestu odložit nebo zvolit jinou formu dopravy.

13:39 Na Vysočině jsou kvůli spadlým stromům stále uzavřeny některé silnice. Stromy na trati zastavily provoz na některých vlakových tratích, hlavně na Žďársku. Energetici zaznamenali problémy zejména na Třebíčsku, kde by mohlo být bez dodávek proudu stovky i několik tisíc odběratelů. Popadané stromy a větve nejvíc zaměstnávají hasiče na Třebíčsku a na Žďársku.

 

13:24 České dráhy odškodní cestující za zpoždění a zrušení vlaků způsobených ledovkou. Má se týkat lidí, kteří cestovali na dráze v pondělí a dnes. Jednorázové odškodnění cestující dostanou i přes to, že ledovka podobně jako jiné nepříznivé povětrnostní podmínky spadá do událostí, které dopravce ovlivnit nemůže.

 

 

13:07 "Z nočních uvízlých vlaků už nemáme žádné obsazené cestujícími. Soupravy jsou pouze poodstavované," řekl ve vysílání Radiožurnálu člen představenstva Českých drah Michal Štěpán, který dodal, že postaráno je i o cestující EX 144 Landek, kteří čekali u Hranic na Moravě na náhradní dopravu 17 hodin.

 

13:02 V Praze dosud nikdy nebyl kvůli počasí zcela zastaven provoz tramvají. Tramvaje nejezdí kvůli námraze od nočních hodin, provoz byl výrazně omezen už v pondělí večer. Kdy se soupravy rozjedou, není jasné. Dopravu zajišťuje metro a autobusy. Zároveň magistrát zřídil informační telefonní linku 800 100 991.

 

12:55 Pražský magistrát začne dnes od 13:00 využívat sirény s tlampači, aby informoval Pražany o dopravní situaci v souvislosti se zamrzlými tramvajovými trolejemi. Hlášení se bude opakovat.

 

 

12:20 Pražské nemocnice dnes i přes problémy s dopravou kvůli ledovce svůj provoz nijak neomezily a fungovaly jako obvykle. Valná většina jejich zaměstnanců se do práce dostala včas. V některých zařízeních museli ale lékaři ošetřit mnohem víc lidí po pádu na namrzlém povrchu, a to většinou se zlomeninami, pohmožděninami či otřesem mozku.

 

Podívejte se na reportáž z Poledních Televizních novin: 

 

12:09 Záchranáři v Jihomoravském kraji mají v souvislosti s námrazou extrémní počet výjezdů. Jen za pondělí jich zaznamenali na 300, obvyklý počet v běžném dnu je přitom okolo 200. Za navýšení může ledovka.

 

11:52 Česká pošta kvůli ledové kalamitě nedodá včas zhruba 30.000 balíků, které měly putovat po hlavním železničním koridoru mezi Prahou a Ostravou. Jde o zásilky podané v Praze, středních Čechách, na Liberecku a Táborsku, které se nedostanou ke sběrným přepravním uzlům pro dodání do Pardubic, Olomouce a Ostravy a v opačném směru.

 

11:33 Pětatřicetiletý řidič zemřel dnes ráno při dopravní nehodě, která se stala mezi obcemi Milonice a Kozlany na Vyškovsku. Na přehledném úseku zledovatělé silnice dostal smyk, jeho osobní auto značky Toyota sjelo z cesty a narazilo do stromu, řekl ČTK mluvčí policie Petr Nečesánek.

 

11:18 Tisíce domácností jsou na jižní Moravě bez elektrického proudu. U Telnice na Brněnsku například námrazy přetrhaly vodiče vedení vysokého napětí. Poruchy jsou převážně na vedení vysokého napětí. Zařízení bude obtížné opravit, je to nebezpečná, riziková práce. Námraza na některých místech byla i kilogram na metr vodiče.

 

11:07 Na Vysočině jsou kvůli spadlým stromům uzavřeny některé silnice. U Rudolce a na I/19 u Bystřice nad Pernštejnem na Žďársku blokují dopravu také havarované kamiony. Stromy na trati zastavily provoz na některých vlakových tratích, hlavně na Žďársku. Energetici zaznamenali problémy zejména na Třebíčsku, kde by mohlo být bez dodávek proudu stovky i několik tisíc odběratelů.

 

11:03 Popadané stromy a větve a stále kluzké silnice komplikují dnes život obyvatel v Přerově, který se již druhý den potýká s kalamitní situací. Město muselo kvůli namrzlým stromům uzavřít hřbitov i historický park Michalov. Zástupci města lidi vyzvali, aby se nepohybovali v blízkosti stromů zatížených ledem. Jedno z gymnázií vyhlásilo kvůli kalamitě ředitelské volno. Tam, kde se vyučuje, jsou mnohé lavice prázdné. Cestu odložili především přespolní školáci.

 

10:50 Provoz tramvají v Praze bude nejspíš obnoven až odpoledne. Cestující si stěžují na dlouhé intervaly náhradních autobusů a málo informací. Kvůli námraze na trolejích tramvaje vůbec nevyjely, na jejich zastávkách však ráno žádné informace nebyly. Lidé stížnosti píšou na facebookový profil Dopravního podniku hlavního města Prahy. Na tratích ještě dopoledne stály desítky tramvají od pondělního večera. Dopravní podnik je stahuje do vozoven.

 

 

10:34 Ve stanici Horažďovice předměstí na hlavní trati Plzeň - České Budějovice, kterou v pondělí ráno uzavřela nehoda nákladního vlaku, by měla být zprovozněna jedna kolej dnes kolem 12:00. Oprava druhé koleje by podle počasí měla trvat až tři týdny. Jedna kolej by měla pokrýt kapacitu všech rychlíků i osobních vlaků.

 

10:15 Na karlovarské silnici číslo 6 u Andělské Hory se kvůli námraze srazil autobus, osobní auto a kamion. Na místě bylo 18 zraněných, mezi nimi i děti. Sanitky středně těžce i lehce zraněné osoby odvezly do nemocnic v Karlových Varech, Ostrově a Sokolově.

 

 

9:56 Moravskoslezští záchranáři kvůli ledovce ošetřili od pondělních 14:00 do dnešního rána zhruba 140 chodců, dalších 15 cyklistů nebo cestující v havarovaných vozidlech. Lidé měli nejčastěji poraněné nohy a ruce, pádem si většinou způsobili zlomeninu nebo vykloubení či si rozbili hlavu. V řadě případů si lidé pádem způsobili otřes mozku.

 

9:48 Kvůli námraze neodletěl v noci na dnešek z kbelského letiště speciál s vojáky do Afghánistánu. ČTK to dnes řekla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková, podle níž vojáci, kteří mají vystřídat své kolegy, odletí později.

 

9:44 Situace na silnicích v Královéhradeckém kraji, na kterých se v pondělí odpoledne vytvořilo po mrznoucím mrholení náledí, se dnes výrazně zlepšila. Všechny komunikace jsou se zvýšenou opatrností sjízdné.

 

9:33 Počasí přidělalo práci i záchranářům, například ostravská městská nemocnice ošetřila od pondělního odpoledne do dnešního brzkého rána na 70 lidí zraněných po pádu na ledu. Nejvíce to byly zlomeniny zápěstí a kyčlí.

 

 

Podívejte se na reportáž, jak vypadala dopravní situace v noci:

 

 

9:14 Problémy na železnici způsobené počasím už od večera a noci zasáhly přes 100.000 lidí, kteří cestují vlaky Českých drah, a dotkly se stovek spojů. Vlaky na elektrifikovaných úsecích nebylo možné vypravit kvůli silné námraze na trolejích, hrozilo totiž, že uváznou na trati. 

 

8:59 Na koridoru z Prahy na Moravu byly v noci na dnešek kvůli zamrzlým trolejím zrušeny téměř všechny spoje. Z železničního uzlu Kolín první vyjely asi v 8:00. Prostorná nádražní hala v Kolíně je zcela zaplněna lidmi, kteří tady v noci mohli z vlaků vystoupit, případně tu na nějaký spoj čekali. Ve středních Čechách často nejezdí ani příměstské spoje do Prahy.

 

8:53 Už více než 16 hodin trčí ve vlaku cestující z vlaku EX LANDEK 144, který stojí u Hranic na Moravě, informuje Český rozhlas. 

 

8:37 Bez proudu jsou kvůli kalamitě způsobené počasím stovky až tisíce domácností. Od šesté hodiny ranní byl vyhlášen kalamitní stav na Chrudimsku, Svitavsku a Přerovsku. Na problémech se podílí jak námraza na elektrickém vedení, tak i stromy popadané na dráty. Problémy se projevují v západních Čechách, na Chebsku a Karlovarsku, jsou i na severní Moravě a v okolí Olomouce.

 

13

GALERIE: Rtenín na Chrudimsku

Zdroj: TN.cz

Počasí - Rtenín na Chrudimsku - 1

Hodnocení:

 

8:21 Dopravu ve středních Čechách dnes ráno komplikují ledovka a sníh. Sněžení bylo podle informací Ředitelství silnic a dálnic po ránu hlášeno na Benešovsku, Kolínsku, Kutnohorsku, Nymbursku, Příbramsku a v okrese Praha-východ. Mrznoucí déšť ztěžoval jízdu na Berounsku a Kladensku, déšť se sněhem padal v okrese Praha-západ a na Rakovnicku. Zvýšenou opatrnost cestáři doporučují i na hlavních tazích. Na silnicích druhé a třetí třídy zejména na Benešovsku a Příbramsku leží rozbředlý sníh.

 

 

8:13 Energetici v Pardubickém kraji ráno evidovali poruchy na 14 vedeních vysokého napětí. Výpadky proudu postihly stovky domácností. Poruchy na elektrických sítích způsobily větve a stromy, které nevydržely tíhu ledovky a popadaly do vedení, řekla ČTK regionální mluvčí firmy ČEZ Šárka Beránková. Nejvíce poruch energetici řešili na Pardubicku, Choceňsku a Svitavsku. Problémy vznikly také v okolí Poličky, Moravské Třebové, Lanškrounu a České Třebové. "Obnovení dodávek energie zákazníkům předpokládáme během dnešního dne," uvedla mluvčí.

 

8:04 Podle meteorologů z ČHMÚ je aktuálně situace kvůli námraze nejhorší na jižní Moravě a ve Zlínském kraji

 

 

8:00 Na Vysočině jsou kvůli spadlým stromům dnes ráno uzavřeny čtyři silnice. Stromy spadlé kvůli silné námraze zastavily provoz na silnicích mezi Ostrovem nad Oslavou a Bohdalcem, z Kněžic do Zašovic, ze Smrčné do Větrného Jeníkova a z Velké Bíteše do Jinošova. Na železniční trati Jihlava - Brno jezdí kvůli stromům na trati náhradní autobusová doprava mezi Zastávkou u Brna a Kralicemi nad Oslavou. Autobusy nahradily vlaky také mezi Žďárem nad Sázavou a Tiškovem, kde spadlé stromy poškodily trakční vedení. Mezi Velkým Meziříčím a Studencem je provoz zcela zastaven, podle webu Českých drah nelze v místě kvůli náledí nasadit autobusy.

 

7:53 Všechny silnice na jižní Moravě jsou po mírném nočním sněžení a pondělní ledovce sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Tři silnice jsou uzavřeny, neboť tam hrozí, že na ně popadají stromy. Jde o cesty Pohořelice - Smolín, Tišnov - Svatoslava a Moravský Krumlov - Jezeřany- Maršovice.

 

7:44 Na mnoha místech v Pardubickém kraji silnice namrzají. Řidiči musí být opatrní v celém regionu. Náledí a ledovka se podle silničářů tvoří zvláště na Holicku, Svitavsku, Moravskotřebovsku, Poličsku, Skutečsku a v Železných horách, ale i na Pardubicku. Uzavřeny byly silnice II/366 v úseku Sklené - Křenov na Svitavsku, silnice III/35846 a III/35853 v úseku Semanín - Kozlov na Orlickoústecku. Někde hrozí i nebezpečí padajících stromů.

 

7:35 V Královéhradeckém kraji musí motoristé počítat v některých oblastech s ledovkou na silnicích. V noci bylo mrznoucí mrholení hlášeno například z Trutnovska či Náchodska. Silnice v kraji jsou však se zvýšenou opatrností sjízdné.

 

7:30 Ledovka i dnes ráno komplikuje dopravu ve Zlínském kraji. Podobně jako v pondělí je situace zřejmě nejhorší na Kroměřížsku, kde silničáři museli dva méně frekventované úseky vozovek uzavřít.

 

7:25 České dráhy informují o omezení provozu na tratích i na Facebooku, kde uvádí přehled vlaků, jejichž jízda je zajištěna dieselovými lokomotivami.

 

 

7:21 V Karlovarském kraji je kvůli padajícím stromům uzavřena silnice z Černavy do Tatrovic. Většina silnic v kraji je ale se zvýšenou opatrností sjízdná. 

 

7:13 Silnice v Libereckém kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Mrznoucí mlhy se mohou objevit na některých úsecích Semilska a Jablonecka.

 

7:08 Na Moravě a ve středních Čechách dnes nejezdí kvůli námraze většina vlaků. Doprava je velmi omezena i na hlavním železničním koridoru mezi Prahou a Moravou.

 

7:00 Brněnská městská hromadná doprava dnes pojede kvůli námraze se značnými omezeními. Téměř všechny trolejbusy stojí a jejich linky jsou nahrazeny autobusy. Z tramvajových linek jsou mimo provoz linky číslo 4 a 10. Naopak provoz v plné trase má jen linka 9.

 

6:51 Všechny klíčové silnice v Moravskoslezském kraji jsou v současnosti průjezdné. Řidiči by ale měli při jízdě dodržovat zvýšenou opatrnost.

 

6:42 Silničáři na Přerovsku a Prostějovsku i dnes ráno bojují s ledovkou a v těchto dvou okresech kvůli mrznoucímu dešti a sněžení stále platí kalamitní stav.

 

6:20 Kvůli námraze na trolejích nevyjely dnes ráno desítky vlaků. Velké problémy panují na hlavních i regionálních tratích - zejména na Moravě a ve středních Čechách.

 

Před ledovkou už ve speciální výstraze varovali meteorologové z ČHMÚ. Ledovka se bude tvořit až do úterního večera, přičemž nejsilnější bude na Vysočině a na jihu Moravy. Mrznoucí déšť se postupně rozšíří i na většinu území Moravy a Slezska a do východních, jižních a západních Čech, tam ale nebude ledovka už tak silná.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Úrazům na lyžích předejdete fyzickým tréninkem
Vyhněte se úrazům při zimních radovánkách
10 věcí, které jsou na zimě pozitivní
Zamrzlá nádhera: Magické snímky Benátek pod ledem
Je tady zima! raduje se Lucie Vondráčková. Podělila se o úžasné zasněžené fotky

pet tn.cz / ČTK