Smrtonosný alkohol

Lék z Norska dorazil do Ostravy, pomůže čtyřem otráveným metanolem

Norský toxikolog Erik Hovda
Zdroj: TV Nova
Norský toxikolog Erik Hovda do Česka přivezl lék proti otravě metanolem

Lék, který by měl pomoct lidem otráveným metanolem, už mají v ostravské nemocnici. Fomezipol by měl pomoct čtyřem pacientům v kritickém stavu.

"Fomepizol jsme nechali vlastní dopravou co nejrychleji dovézt. Celkem je k dispozici dvacet balení, které by měly vystačit pro čtyři pacienty,“ uvedl ředitel ostravské nemocnice Tomáš Nykel s tím, že tato látka nahradí čistý alkohol, kterým lékaři doposud otravy léčili. "Lék je připraven, ale protože se zatím neobjevil žádný další případ otravy, nebyl ještě použit," doplnil mluvčí nemocnice Jiří Maléř.
 

Norský lék by měl pomoct i jiným nemocnicím v Moravskoslezském kraji. "Není to tak, že by byl lék pouze pro pacienty v městské nemocnici, z našeho urgentního příjmu bude distribuován do všech nemocnic v kraji, které jej budou potřebovat,“ doplnil Nykel.
 

Protijed do Česka přivezl norský lékař Erik Hovda, který v pátek odpoledne přijede i do Ostravy, kde jim řekne i své zkušenost s intoxikací.
 

Otravy metanolem se dosud v Česku vyžádalo osmnáct potvrzených obětí, u dalších několika se čeká na výsledky pitvy. Další téměř tři desítky pacientů s otravou metanolu leží ve vážném stavu v nemocnicích zejména na Moravě.


 

Kvůli vlně otrav metanolem patologové přezkoumali na severní Moravě více jak 150 pitev z posledních třech měsíců. U nich se žádná otrava metanolem neprokázala, žena, která zemřela z května, tak podle šéfa Ústavu soudního lékařství v Ostravě Igora Dvořáčka s vlnou metanolových otrav nesouvisí. "Můžeme s jistotou říci, že všechny jsou negativní," řekl tiskový mluvčí ostravské fakultní nemocnice, pod níž ústav soudního lékařství patří, Tomáš Oborný.
 

Podívejte se na rozhovor TV Nova s norským toxikologem:
 

tn.cz / Mediafax / hmr