Lékaři přestali očkovat proti tetanu. Nemají vakcíny

Česko nemá vakcíny proti tetanu. Lékaři přestali očkovat. Měsíčně by ale měli proti tetanu očkovat 80 tisíc lidí.

Čeští lékaři přestali očkovat proti tetanu, protože už nemají vakcíny. Posledním, které ještě mají, projde koncem srpna platnost. V úterý o tom informovaly Hospodářské noviny.

 

Měsíčně má být přitom očkováno přes 80 tisíc lidí. Každý totiž musí být očkován jednou za deset let. Podle Hospodářských novin ministerstvo zdravotnictví vypsalo pozdě soutěž na dodávku vakcín, které nedodala ani náhradní firma.

 

Distribuci vakcín do konce června zajišťovaly krajské hygienické stanice. Ministerstvo zdravotnictví ale rozhodlo, že od července převezeme tuto úlohu soukromá firma, která vzejde z výběrového řízení.

 

Výběrové řízení ministerstvo ale vyhlásilo až koncem dubna, a to je podle lékařů pozdě. Ministerstvo proto muselo dočasně pověřit distribucí vakcín firmu Avenier. Ani ta ale nebyla schopna vakcíny dodat.

 

"Neměli jsme peníze na obnovu skladovacích prostor," vysvětlil změnu hlavní hygienik Michael Vít. Podle něj vše zkomplikovalo to, že se jeden z uchazečů o obří zakázku za více než miliardu korun odvolal.

 

Podle Víta ale nehrozí úplná katastrofa. Ministerstvo zdravotnictví už prý podepsalo smlouvu s francouzským dodavatelem a konsorciem distribučních firem, jehož členem je i Avenier. "První dodávky vakcíny by už tak měly být na cestě do Česka,“ řekl Vít pro Hospodářské noviny.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tam TN.cz