Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Záhadná nemoc

Lékaři už vědí, co zabilo Láďu Hasmandu! Proč mu ale nepomohli dřív?

Zdroj: TV Nova

Čtyři měsíce po smrti Ládi Hasmandy lékaři určili diagnózu choroby, na niž loni v prosinci mladý muž z České Lípy zemřel. Byl to mozkový nádor. Láďa trpěl převážnou část svého života záhadnou nemocí sloních nohou. Přestože prošel rukama desítek lékařů, nikdo nádor v jeho hlavě neléčil.

Než v jedenácti letech Láďa onemocněl, byl jako každý jiný kluk. Pak se mu na nohou udělaly obrovské boule. Ke konci života se přidaly kolísavé horečky, až mu selhalo srdce. Zemřel vloni v prosinci. Tkáně z jeho těla zkoumali přední odborníci.

 

"Nakonec jsme obdrželi závěr, že se jednalo o mozkový nádor typu astrocytom. Vyskytuje se ve čtyřech formách závažnosti. A u našeho Ládi to byla ta nejzávažnější forma. Toto vysvětlení přijímáme jako jediné, které se jakžtakž vměstná do nějaké této kategorie, ale moudří z toho nejsme." uvedl pro TV Nova přednosta Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Pavel Kalvach.

 

Nevysvětleno zůstává především znetvoření Láďových nohou. "Ta rozporuplnost je obrovská a další je mezitím, co bylo onemocněním hlavy a co bylo onemocněním nohou," dodal Kalvach.

 

16

GALERIE: Ladislav Hasmanda

Zdroj: TV Nova

Láďa Hasmanda

Hodnocení:

 

Byt, ve kterém Láďa patnáct let pomalu umíral, je nyní na prodej. Jeho rodiče tím chtějí uzavřít bolestnou životní kapitolu. Jsou psychicky na dně, navíc bez úspor. "Nejradši bych tady tu místnost zazdila. Tam ani nechodím do toho pokoje. Ještě to nezvládám prostě,ů říká Láďova maminka.

 

Chtějí se přestěhovat do menšího bytu v Novém Boru. O Láďově nemoci, o níž nic nevědí ani experti ve světě, se chystají lékaři publikovat studii.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Lékařské okénko: Top 10 nejošklivějších alergických reakcí v obličeji

Dagmar Havlová: Sužuje ji vážná nemoc?

s přispěním I. Berky a S. Škábové TN.cz