Léky s pseudoefedrinem už jsou zase jen na občanku

Nový systém prodeje léků v pátek zkolaboval, teď je opět funkční. Modafen nebo paralen už koupíte v lékárnách jen se zdravotním průkazem a občankou.

Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv je centrální úložiště dat už plně funkční a registr běží. Lékárny se od pátku nemohly propojit s centrálním úložištěm receptů, a tak lidé museli mít na lék s touto účinnou látkou předpis od lékaře. Jinak jim nezbývalo, než si koupit pilulky s obdobným účinkem, které látku neobsahují. Podrobnosti o výpadku sítě si přečtěte TADY.
 

Podívejte se, jak to 1. května vypadalo v českých lékárnách. 


 

Lékárníci mohou přípravky s psedoefedrinem od 1. května vydávat bez předpisu jen v omezeném množství, které je dostatečné pro léčbu nachlazení. Pro zakoupení těchto přípravků musí zákazník předložit průkaz pojištěnce a v některých případech i občanku.
 

Podívejte se na video.

Při výdeji léků zadá lékárník do evidence identifikační číslo pojištěnce. U cizinců datum narození, jméno a příjmení, a ověří totožnost pacienta. Lékárník může požádat i o předložení občanského průkazu či pasu. Výdej zapíše do centrálního úložiště elektronických receptů, kde také ověří, zda kupující nepřekročil limity pro výdej. Seznam léků s pseudoefedrinem a podrobnosti o omezení najdete ZDE. 
 

Vláda tímto krokem chce zabránit narkomanům ve výrobě drog. Sněmovna už v únoru navrhovala, aby medikamenty s pseudoefedrinem byly jen na předpis. Senát to ale v březnu zamítl.

mar tn.cz / Mediafax