Konec dvojvládí

Lessy je jediným velitelem policie, prohlásil ministr Pecina

Téma:

Petr Lessy se od středy stane jediným policejním prezidentem, prohlásil na mimořádné tiskové konferenci ministr vnitra v demisi Martin Pecina. Dvojvládí na policii tak končí. Druhý policejní prezident Martin Červíček se vrací na pozici náměstka.

Ministr vnitra Martin Pecina zrušil rozhodnutí o jmenování Martina Červíčka policejním prezidentem. Pecina tak vyřešil zhruba měsíc trvající dvojvládí v čele policie, které nastalo poté, co ministr vrátil Červíčkova soudem očištěného předchůdce Petra Lessyho do služebního poměru. Jediným policejním prezidentem bude od středy Lessy, Červíček se vrací do funkce náměstka pro službu kriminální policie a vyšetřování. Ministr to uvedl na mimořádné tiskové konferenci. Lessy řekl, že novému ministrovi vnitra nabídne po ustavení vlády rezignaci.

Podle Peciny došlo při Červíčkově jmenování do funkce k "výraznému pochybení".
 

Lessy zdůraznil, že na postu policejního prezidenta nelpí. "Jsem připraven v okamžiku jmenování nové vlády a nového ministra vnitra dát ministrovi rezignaci na svou funkci, pokud bude chtít," prohlásil. Tímto krokem chce "zcela odblokovat situaci". Dodal, že do té doby nebude dělat žádné radikální personální změny.
 

Kandidát na minsitra vnitra ve vládě Bohuslava Sobotky Milan Chovanec naznačil, že v čele policie nečeká ani s Lessym ani s Červíčkem. Chtěl by totiž vybrat zcela nového policejního prezidenta.
 


Pecina se rozhodnutím ztotožnil s názorem své poradní komise, která mu v pondělí odvolání Červíčka doporučila. Podle ní neměl Červíčka po obvinění Lessyho v srpnu 2012 odvolat z pozice náměstka policejního prezidenta tehdejší ministr vnitra Jan Kubice, ale další z Lessyho náměstků Pavel Osvald. Červíčkův advokát však již dříve avizoval, že v případě odstranění Červíčka z čela policie podá takzvaný rozklad, případně i žalobu k soudu.
 

Lessyho vrátil Pecina do služebního poměru navzdory doporučení své poradní komise začátkem prosince, čímž vzniklo dvojvládí v čele policie. Protože se Červíček odmítl funkce dobrovolně vzdát, Pecina zahájil správní řízení přezkoumávající zákonnost jeho jmenování. Červíček však naznačil, že Pecina proti němu postupuje, protože odmítl ministrovy návrhy na personální změny v policii. Ministr chtěl podle Červíčka odvolat šéfy protikorupční policie a tří krajských ředitelství.
 


Lessyho od policie propustil předloni v srpnu Kubice poté, co policejního prezidenta obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů z pomluvy a zneužití pravomoci. Lessy údajně nechal uniknout do médií negativní informace o náměstkovi krajského policejního ředitelství ve Zlíně Jaroslavu Vaňkovi. Obvodní soud však následně Lessyho zprostil viny, odvolací pražský městský soud pak trestní řízení zastavil s argumentem, že ve stejné věci již bylo rozhodnuto v kázeňském řízení.

TN.cz