zajímavá nabídka

Vojenská technika za pár korun! Armáda se zbavuje letadel, tanků i houfnic

Prodej majetku
Zdroj: oficiální zdroj

Ministerstvo obrany se opět zbavuje nepotřebného majetku. Zatímco jindy prodává spíše nemovitosti, pozemky či vojenské bunkry, tentokrát jde o unikátní nabídku. Vojáci se zbavují letadel, tanků i dělostřeleckých houfnic.

Veřejnou obchodní soutěž vyhlásilo ministerstvo obrany před týdnem. Zahrnulo do ní vojenskou techniku z posádek Praha-Kbely, Rančířov a Nový Jičín.
 

A nabídka je skutečně nevídaná, i když o ni budou mít zřejmě zájem jen vojenští nadšenci či sběratelé. Podat své návrhy na odkoupení mohou zájemci až do 6. srpna. Mají tedy něco přes měsíc času.
 

LETOUNY AN-26 a AN-26 B100
 


 

Co tedy armáda nabízí ke koupi? Nejmohutnější a nejpřekvapivější položkou jsou zřejmě letadla z kbelské posádky. V nabídce jsou hned čtyři. Vojáci se chtějí zbavit tří letadel AN-26 a jednoho letounu AN-26 B100. Taková letadla mají podle oficiální technické dokumentace dolet až 2500 kilometrů, uvezou 6 tun nákladu nebo přepraví 40 lidí. Rozpětí křídel AN-26 je skoro třicet metrů a osádku tvoří pět lidí.
 

HOUFNICE 152 KSH77
 


 

Druhou překvapivou položkou v nabídce ministerstva obrany je "dělostřelecká samohybná kanónová houfnice 152mm", označovaná obvykle nudnou zkratkou H 152 KSH77. Takové si můžete pořídit hned tři. Jejich bojová hmotnost je 30 tun, maximální rychlost 80 km/h a dojezd až 800 kilometrů. Houfnice dokáže za minutu vystřelit čtyři střely do vzdálenosti 18 kilometrů.


VYPROŠŤOVACÍ TANK VT 55A
 


 

Další technika je už více "civilní" a zřejmě by našla uplatnění v mnoha například podnikatelských činnostech. Jde třeba o vyprošťovací tank VT 55A. Není sice nijak závratně rychlý, protože jeho maximální rychlost je 35 km/h a ujede maximálně 270 kilometrů, ale jinak je to držák. Jeho jeřáb dokáže zvedat břemena do hmotnosti 1,5 tuny, případně může na bitevní pole (nebo jinam) přepravit náklady o hmotnosti až 3 tuny.
 

MOSTNÍ TANK MT 55A
 


 

Některé stavební firmy by zase možná uvítaly provizorní pohyblivý most. Nabízí se jako ženijní technika a jde o mostní tank MT 55A i s třemi kusy mostovky. Vojáci ho sice používají k rychlému přemostění protitankových zátarasů, ale v civilní úloze může mostní tank překlenout třeba řeku. Vše se řídí zevnitř vozu. Maximální délka mostu, který je schopen tank položit, je 18 metrů, šířka zhruba 3,5 metru. Nosnost pak má až 50 tun! To vše vojáci nabízejí hned třikrát.

 

HASÍCÍ TANK SPOT-55
 


 

Součástí nabídky ministerstva vnitra je i požární technika, konkrétně "hasící vozidlo SPOT-55 na podvozku tanku T-55. Takové hasiče už nic nezastaví. Tank nebo spíše hasící tank je schopen vystoupat do 30° svahu a dokáže přebrodit řeku hlubokou asi 1,5 metru. V nádržích uveze až 11 tisíc litrů vody, ale hasit může i pěnou. Má k tomu dvě děla, kterými dokáže hasit až do vzdálenosti 65 metrů.
 

Nákup takové vojenské techniky, kterou teď nabízí ministerstvo obrany, je do jisté míry svázaný mezinárodními předpisy a dohodami. Jaké podmínky musíte jako kupec splňovat a co všechno ještě vojáci prodávají, si můžete přečíst na webu Odboru pro nakládání s nepotřebným majetekem.
 


 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / gar