Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 30.10. 2013 15:48
puč v čssd

Lhář Hašek mluví o čarodějnickém procesu! Sobotka se ale štítí i Škromacha a Tejce

Hašek a Škromach
Zdroj: Mediafax

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka odsoudil lhaní Michala Haška i dalších pučistů, kteří se ho ve spolupráci s Milošem Zemanem pokusili odstavit z vedení strany.

Zapírání okolo povolební schůzky s prezidentem Milošem Zemanem je podle šéfa sociální demokracie Bohuslava Sobotky "další vážná chyba," které se dopustili statutární místopředseda strany Michal Hašek a šéf jejího poslaneckého klubu Jeroným Tejc. Dvojhlavost vedení ČSSD podle něj musí skončit. Očekává, že Hašek i další "spiklenci" věc na čtvrtečním jednání grémia strany vysvětlí.
 

Hašek se spolu s Tejcem, místopředsedy ČSSD Milanem Chovancem a Zdeňkem Škromachem a jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou v sobotu po volbách sešli se Zemanem v Lánech. Kromě Chovance však všichni setkání, na něž Sobotka nebyl pozván, opakovaně popírali. Přiznali jej až dnes.
 

"Mě to mrzí, že účastníci schůzky nám neříkali pravdu, protože my jsme se ptali na to, jestli schůzka byla, či nebyla na onom osudovém jednání předsednictva sociální demokracie," připomněl dnes Sobotka nedělní schůzi širšího vedení strany, které jej kvůli volebnímu výsledku vyzvalo k rezignaci. Odstoupení Sobotky požadovalo všech pět účastníků schůzky s prezidentem, proto se začalo spekulovat o tom, že věc připravili s hlavou státu, což ale popírají.
 

Sobotka prý neví, proč čtveřice schůzku tajila až do poslední chvíle, proč neměla dost odvahy a jen mlžila. "To, že se schůzka odehrála za mými zády, bez mého vědomí, to, že následně byla popírána, zapírána na jednáních předsednictva strany i na jednání poslaneckého klubu, staví kolegy do velmi špatného světla," řekl Sobotka.
 


"Já myslím, že po tom, co se stalo na předsednictvu, je to další vážná chyba, které se Michal Hašek, Jeroným Tejc a další dopustili," uvedl také s tím, že očekává, že účastníci schůzky věc vysvětlí ve čtvrtek grémiu. "Já myslím, že omluva je naprosté minimum," řekl.
 

Přesto, že se jednání účastnil i Tejc, který se v úterý stal staronovým šéfem poslaneckého klubu, Sobotka ho nyní měnit nechce. "Já nebudu zasahovat do autonomie poslaneckého klubu, je to věc rozhodnutí poslanců, koho si zvolí. Respektuji to, že Jeroným Tejc byl včera zvolen předsedou poslaneckého klubu," uvedl.

 

 

O tom, zda by měl Hašek odejít z vedení strany, k čemuž ho dnes nepřímo vyzval Chovanec, se šéf sociálních demokratů vyjádřil takto: "V sociální demokracii musí skončit ta stávající schizofrenie. Není možné, aby sociální demokracie měla dvě hlavy. My se tím budeme zabývat na jednání ústředního výkonného výboru, který bude 10. listopadu. Já předpokládám, že po jednání ÚVV bude jasné, kdo sociální demokracii povede."
 

Podívejte se, co říkal Hašek o situaci v ČSSD v pondělí večer:
 


 

Ještě přímočařejší slova zvolil v rozhovoru se serverem Aktuálně.cz. "Desátého listopadu se musí rozhodnout, kdo ve vedení zůstane. Jestli Bohuslav Sobotka, nebo Michal Hašek," řekl Sobotka.
 

Kdo je tady čarodějnice?
 

Místopředseda ČSSD a jihomoravský hejtman Michal Hašek odmítá rezignovat kvůli svému lhaní. Uvedl, že jen ctil dohodu účastníků setkání, že bude neveřejné. Schůzku některých politiků ČSSD po vyhlášení volebních výsledků se Zemanem až dodnes Hašek popíral. Tvrdí, že tématem schůzky rozhodně nebyl "puč v ČSSD".
 

"Neveřejných schůzek se ve vrcholové politice koná poměrně hodně. V žádném případě nešlo o přípravu "puče v ČSSD", ale o neformální setkání levicových politiků," napsal Hašek.
 


Zdůraznil, že po úterním zklidnění situace v ČSSD po jednání jejího poslaneckého klubu, k němuž se snažil s Jeronýmem Tejcem přispět, "dnes prochází bohužel další vlna ataku". Podle Haška nyní strana potřebuje konsensus k jednání o vládě s účastí ČSSD.
 

"Atmosféra čarodějnických procesů či 50. let rozpoutávaná nyní v ČSSD ničemu takovému bohužel neprospěje," uvedl Hašek.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Internet humor neztrácí: Povolební situace ve fotomontážích

sta / tn.cz ČTK
Reklama