Lidé bez způsobilosti k právním úkonům nesmí být automaticky zbaveni volebního práva

Lidé, kteří jsou zbaveni způsobilosti k právním úkonům, nesmí být automaticky zbaveni volebního práva. Ústavní soud ve středu veřejně vyhlásil nález v případu Jiřího Soldána, který si stěžoval, že nemohl kvůli zbavení způsobilosti k právním úkonům volit do senátu.

Jiří Soldán byl brněnskými soudy před dvěma lety pravomocně zbaven způsobilosti k právním úkonům a jeho opatrovníkem bylo Městským soudem v Brně ustanoveno Statutární město Brno.
 

Podle platné právní úpravy je podle mluvčího Ústavního soudu Vlastimila Göttingera toto rozhodnutí mimo jiné překážkou výkonu volebního práva stěžovatele. Rozhodnutím krajského soudu byl totiž zamítnut návrh stěžovatele na provedení oprav ve stálém seznamu voličů a Soldán se tedy nemohl zúčastnit voleb do Senátu Parlamentu ČR.

ČTĚTE TAKÉ:

Města chtějí získat právo regulovat hazard na svém území
 

Podle stěžovatele bylo však toto rozhodnutí, jakož i celá právní úprava, o níž byl verdikt opřen, protiústavní. "Právo volit je podle něj jedním ze základních práv v demokratické společnosti a obecné odepření výkonu volebního práva všem lidem zbaveným způsobilosti k právním úkonům je podle Soldána v rozporu s principem proporcionality, který musí být brán v potaz při zásazích do základních práv," citoval klíčový problém kauzy Göttinger.

tn.cz / Mediafax