jak tohle dopadne?

Lidé na Olomoucku se bouří! Nechtějí větrnou elektrárnu v rekreační oblasti

Na jedné straně trvalý přísun peněz do městské kasy, na straně druhé ale odpor lidí. V kině v Moravském Berouně na Olomoucku lidé protestovali proti výstavbě dalšího větrného parku. Nelíbí se jim, že má vyrůst v rekreační oblasti.

Měla to být klidná diskuze o výstavbě devíti větrných elektráren v místních částech Nové Valteřice a Čabová. Nebyla. Do kina přišly desítky rozčílených lidí, kteří se nehodlají smířit s větrníky za svými domy. "Když jsme si kupovali nemovitosti ve Velkých Valteřicích, tak nám bylo řečeno, že je tam rekreační zóna. Bojíme se, že by došlo k poklesu cen nemovitostí," vysvětluje Alena Jüttnerová, obyvatelka Nových Valteřic.

 

Starostka Moravského Berouna Zdenka Szukalská ale zájem postavit větrný park hájí. Je přesvědčena, že peníze, které z toho město může získat, jsou potřeba. Chce opravit silnice a chodníky. "Budu dávat návrh na zastupitelstvo, aby část příjmu nebo celý příjem šel ve prospěch Nových Valteřic a Čabové," tvrdí starostka Szukalská zvolená za KSČM.

 

 

Lidé se vzdát nehodlají. Někteří už vyhrožují žalobami, pokud by větrný park v oblasti Nízkého Jeseníku opravdu měl vyrůst. Zatím jim nahrává to, že není schválená změna územního plánu. To ale může být jen otázka času.

tn.cz / hru Tomáš Indrei