nechtěná publicita

Lidé píší poslanci Ondráčkovi: Jste KOMUNISTICKÝ FÍZL!

Poslanec Zdeněk Ondráček má pohnutou minulost
Zdroj: facebook.com
Poctivý člen Veřejné bezpečnosti nebo komunistický fízl?

Nečekané vyústění má kauza kolem poznámky Miroslava Kalouska, který ve Sněmovně nazval komunistického poslance Zdeňka Ondráčka "komunistickým fízlem". Měl by se mu omluvit, ale nehodlá to udělat. Teď navíc vznikla iniciativa "Napišme poslanci Ondráčkovi že je komunistickej fízl...". A Ondráčkovi se plní email.

Celá ta kauza vznikla jaksi mimoděk. Ve Sněmovně se v červnu zrovna vedla debata o tom, kdo bude v budoucnu jmenovat šéfa finančního analytického útvaru ministerstva financí. Vyjádřil se i poslanec KSČM Zdeněk Onderka. Po něm měl slovo Miroslav Kalousek (TOP 09) a svého polsaneckého kolegu rozhodně nešetřil.
 

"Poslanecká sněmovna má funkci nejenom zákonodárnou, ale taky kontrolní. Vy opravdu na tu kontrolní funkci chcete rezignovat? Vy ji nechcete mít? V duchu té komunistické mlátičky, která mluvila přede mnou, u které mi je úplně jedno, jestli byla, nebo nebyla na Václavském náměstí, protože to prostě byl komunistický fízl a jeho názory nemůžu brát vážně," řekl v debatě Kalousek.
 

Anketa

Je podle vás poslanec KSČM Zdeněk Ondráček komunistický fízl nebo ne?

Hlasovalo 379 lidí.

 

Známý buřič Kalousek nemluvil do větru. Narážel na známý fakt, že poslanec Ondráček v lednu v roce 1989 mlátil jako člen veřejné bezpečnosti demonstranty při tzv. Palachově týdnu. Pak o tom ještě promluvil před kamerou Československé televize a záznam se dochoval. Více si o tom můžete přečíst v článku: POSLANEC ONDRÁČEK: Před revolucí potlačoval demonstranty, teď zasedne ve sněmovně.
 

Záznam Ondráčkova vystoupení před kamerou naleznete na youtube ZDE.
 

Navzdory tomu, že se dochovaly důkazy o Ondráčkově potlačování demonstrací za svobodu, rozhodl se poslanec bránit a žádal po Kalouskovi omluvu. "Mně postačí omluva na tom samém místě, kde jsem byl takto označen," řekl komunista Ondráček. Přišel s vlastním vysvětlením. Fízlem se cítí dotčený, protože pod pojmem "fízl" je obecně vnímán pracovník nebo spolupracovník někdejší Státní bezpečnosti, zatímco on působil u Veřejné bezpečnosti.
 

Urážkou se zabýval i mandátový a imunitní výbor a vydal překvapivé rozhodnutí. Miroslav Kalousek se musí svému komunistickému kolegovi omluvit za komunistického fízla. To ale Kalousek odmítl. "Řekl jsem, že pokládám ten termín za zcela přiměřený, protože termín komunistický fízl odpovídá standardům obecné češtiny. A vyjdeme-li z premisy, že termín komunistický není vulgární, pak to neobsahuje ani žádný vulgarismus."
 

 

Kalousek označil rozhodnutí výboru a nařízení omluvy za hanbu stran vládní koalice, která má ve výboru většinu a šla, komunistovi na ruku. Dokonce další urážku přihodil. "Toto rozhodnutí je jejich hanbou a já se na jejich hanbě podílet nebudu. Odvolal jsem se k Poslanecké sněmovně a samozřejmě se neomluvím," napsal v dnešním sdělení Kalousek. V něm Ondráčka označil taky za "bývalou Jakešovu mlátičku z Palachova týdne".
 

Sněmovna se bude záležitostí zabývat příští týden ve čtvrtek. Poslanec Ondráček ale nejspíš udělal chybu, že věc jen tak nepřešel. Dodal jí totiž na popularitě a "fízla" mu teď už nejspíš žádný soud nebo výbor mezi veřejností neodpáře.
 

Důkazem může být skupina na facebooku s názvem "Napišme poslanci Ondráčkovi že je komunistickej fízl...". Hned v úvodu stránky se zájemci dozvědí Ondráčkův oficiální poslanecký email. A pak mu po libosti mohou psát v duchu jeho sporu s Kalouskem.
 

Toto je například jedna z reakcí: "Pane Ondráčku, mlátil jste lidi, kteří přišli projevit svůj názor, a sloužil jste organizaci, která nepokrytě ku*vila lidem životy, brala jim svobodu a ničila budoucnost. Komunistický fízl je ještě eufemismus, protože vy a vám podobní jste ve skutečnosti škůdci demokracie a svobody. Omluvit byste se měl vy."

tn.cz / David Garkisch