Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Poslední sbohem

Lidé uctili památku Jaroslavy Adamové (†87)

Jaroslava Adamová
Zdroj: TN.cz

Obdivovatelé i divadelní osobnosti dnes v pražském Divadle ABC uctili památku Jaroslavy Adamové. Známá česká herečka zemřela 16. června ve věku 87 let.

Pražské Divadlo ABC, kde Adamová ztvárnila řadu nezapomenutelných rolí, se v pondělí stalo vzpomínkovým místem pro řadu jejích obdivovatelů i mnoho divadelních osobností.
 

Na pódiu, kde byla vystavena její rakev v obležení věnců od studentů Akademie múzických umění i pražských divadel, položila květinu například Dagmar Havlová, Simona Stašová nebo Veronika Gajerová.
 

Už v půl jedenácté se brány do Divadla ABC otevřely veřejnosti, desítky lidí se herečce poklonily a usedly do hlediště. V jedenáct hodin se její památce poklonila první šestice osobností spjatých s českým divadlem, aby vyslechly smuteční řeč přátel a kolegů Adamové.

PODÍVEJTE SE NA VIDEO:


 

Mezi lidmi, kteří se jí z čestného místa na pódiu poklonili, byl kromě Havlové a Stašové například Jiří Hromada, Květa Fialová, Eliška Balzerová, Oldřich Vízner, Jitka Smutná nebo Jan Hrušínský.

[IMAGEBOX_693759]Zemřela herečka Jaroslava Adamová (†87)

[IMAGEBOX_693759]


V proslovu Stašová i Gajerové vzpomínaly na setkání s Adamovou ještě za studentských let i na jejich pozdější práci na prknech pražských divadel. Hromada připomněl její význam pro české divadlo obecně i řadu ocenění, které herečka za svůj dlouhý profesní život získala.
 

Uctění památky bylo veřejným obřadem, kdy měli všichni, kteří si herečku oblíbili, možnost na ni zavzpomínat. Rodina a nejbližší přátelé se s herečkou navždy rozloučí v 15 hodin ve velké síni krematoria v pražských Strašnicích.
 

Jaroslava Adamová zemřela 16. června ráno ve věku 87 let.
 

[IMAGEBOX_1008392]Jaroslava Adamová (†87) točila poslední film v bolestech

[IMAGEBOX_1008392]


Po dopoledním uctění památky, kterého se zúčastnila řada divadelních osobností, se v 15 hodin nejbližší přátelé naposledy rozloučili s Adamovou v pražských Strašnicích.
 

Na vyloženě krátký obřad , který trval necelou půlhodinu, a zazněly během něj dvě smuteční skladby, dorazili například herec Stanislav Zindulka, hudební publicista Jiří Černý nebo kritik Jan Rejžek. Závěrem zazněla i krátká řeč děkující účastníkům obřadu.
 

Narodila se 15. března 1925 v Praze, za války již hrála v Divadle Větrník, později působila ve vinohradském a karlínském souboru a v Městských divadlech pražských.
 

I když se proslavila zejména jako divadelní herečka (Ibsenova Heda Gablerová, Tolstého Anna Karenina nebo ve slavné Cocteauově hře Lidský hlas), natočila přes 50 filmů, hlavně televizních. Okouzlila například v Kočáru nejsvětější svátosti, kde hrála s Janem Werichem.
 

Za své výkony získala cenu Thálie, za celoživotní působení v dabingu - propůjčila svůj hlas například Sophii Lorenové a Jeanne Moreauové - pak cenu Františka Filipovského.
 

fim tn.cz / Mediafax