zemřela vědecká kapacita

Lidé se naposledy rozloučili se světoznámým chemikem Antonínem Holým

Rodina, kolegové, přátelé, ale i čelní politici se přišli v úterý naposledy rozloučit se světoznámým chemikem Antonínem Holým. Pohřeb proběhl v poklidu ve Velké obřadní síni krematoria v pražských Strašnicích.

Na pohřeb dorazil i předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Soustrast vyjádřila i belgická velvyslankyně, která se však nezúčastnila posledního rozloučení osobně. Naopak do Strašnic dorazili předseda Senátu Milan Štěch, premiér Petr Nečas a vicepremiérka Karolína Peake.


Uznávaný chemik, který například objevil zatím nejúčinnější dostupné léky proti AIDS, zemřel minulý týden ve věku nedožitých 76 let.


"Odchod profesora Holého je nesmírnou ztrátou nejen pro Ústav organické chemie a biochemie, ale pro celou českou a bez nadsázky i světovou vědu," reagovala na smutnou zprávu Irena Krumlová z ústavu.


Byl geniální a nikdy se nechlubil

 

"Chemická syntéza ho bavila ze všeho nejvíce a on toho využíval. Chlubení mu bylo cizí, byl geniální a tak nenápadný. Za jeho nenápadností se skrývala obrovská houževnatost. Zajímala ho hlavně práce, základní výzkum pro jakékoliv aplikace. Bez toho by nevznikla žádná z jeho sloučenin. Kariéra se uzavřela příliš brzy, jemu paradoxně nedokázal pomoci žádný lék," zavzpomínal na Holého místopředseda Akademie věd Vladimír Mareček


Holý se narodil 1. září 1936 v Praze, jeho otec pracoval jako dělník v ČKD, matka v domácnosti. K chemii ho přivedla náhoda, to když v osmi letech našel s kamarádem na půdě prastarou učebnici z gymnázia o tzv. přírodozpytu, která obsahovala ilustrace o pokusech.


Po maturitě na gymnáziu v Karlíně vystudoval organickou chemii na Matematicko-fyzikální fakultě UK, kde se tehdy chemie přednášela. Po vojně, v roce 1960, si podal žádost o vědeckou aspiranturu v Ústavu organické chemie a biochemie. Během ní s doktorem Arnoldem dělal klasickou organiku a dokonce došli k čemusi, co se zdálo být použitelné k léčení leukémie.


[IMAGEBOX_1116548]Zemřel světoznámý chemik Holý. Jeho objevy zachránily tisíce život
[IMAGEBOX_1116548]


Jeho léky používají denně světové kliniky


Po obhájení aspirantury se Holý začal věnovat klasické chemii nukleosidů a postupně se dostal k oboru, kterému se dnes říká bioorganická či medicinální chemie. Od roku 1995 do 2003 zastával post ředitele Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR, ve kterém působil po celý život. Od roku 2002 byl vedoucím oddělení chemie nukleových kyselin.


Podle databáze Web of Science má Antonín Holý 589 publikací, 11 897 jejich citací a Hirschův index 50. Je také autorem 60 českých i zahraničních patentů. Řadí se mezi nejúspěšnější světové chemiky. Kromě antivirotik, která se používají v lécích proti AIDS, pomohly jeho objevy i proti virům pravých neštovic, pásového oparu, virovému zánětu oční sliznice či proti virové hepatitidě typu B.


Holého léky používají české i světové kliniky denně. Holý dokázal látky nejenom připravovat, ale také získal partnery pro jejich biologické testování a poté komerční partnery pro přípravu léků.
 

tn.cz / mediafax / anš