Když se řekne korupce, vybaví si lidé Bártu a Věci veřejné, ukázal průzkum

Vít Bárta
Zdroj: Mediafax
Lidé si s korupcí spojují hlavně Věci veřejné, ukázal průzkum

Čtvrtina lidí si s korupcí spojuje Víta Bártu, dalších 14 procent pak Věci veřejné jako celek. O korupci se podle šetření zajímá přibližně polovina populace, mezi dalšími kauzami lidé jmenují pandury, gripeny či ProMoPro.

"Víta Bártu jmenuje 25 procent Čechů. Pokud k tomu připočteme i spontánní jmenování strany VV, případně poslanců Kočí a Škárky, pak se jedná o jasně dominantní kauzu poslední doby, kterou jmenuje celkem 44 procent české veřejnosti," uvedl ve čtvrtek ředitel Factum Invenio Jan Herzmann.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Potvrzeno! Tresty za korupci jsou v Česku směšné, prozradila analýza

 

O korupci se podle průzkumu zajímá 52 procent lidí, u nichž jde většinou o pasivní sledování kauz a afér v televizi. I když lidem korupce vadí, jen necelá třetina je ochotná proti ní veřejně vystoupit. 51 procent respondentů si totiž myslí, že s korupcí není možné nic dělat.

 

Lidé si vybavují především současné kauzy. "Kromě afér kolem Věcí veřejných se zajímají o podezřelé armádní nákupy pandurů a gripenů (sedm procent), předražené zakázky pro firmu ProMoPro (šest procent) či o kauzu Mostecké uhelné (čtyři procenta)," doplnil Herzmann.

 

Jednou z možných platforem boje proti korupci je podle veřejnosti Nadační fond proti korupci, který byl i spoluiniciátorem průzkumu. Podvědomí o této neziskové organizaci má 23 procent dotázaných, jen osm procent respondentů si však myslí, že má fond šanci něco změnit.

 

Průzkum se uskutečnil mezi 9. a 19. březnem tohoto roku. Účastnilo se ho 1007 obyvatel České republiky ve věku od 15 let.

tn.cz / mediafax / kos