Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Schváleno vládou

Lidé ze Svitavska zuří! Chtějí jim tam převézt munici z Vrbětic

Zdroj: TV Nova

Lidé ze Svitavska jsou rozzuřeni. Vláda totiž rozhodla, že se v Květné znovuotevře muniční sklad. A převezou tam část munice z nedávno vybuchlého skladu ve Vrběticích na Zlínsku.

Vláda rozhodla o znovuotevření muničního skladu Květná na Svitavsku. Do skladu by se mohla přesunout část munice z areálu ve Vrběticích na Zlínsku, v němž nedávno explodovaly desítky tun munice.

 

Provoz areálu v Květné by mohl stát podle hrubého odhadu ministra obrany Martina Stropnického (ANO) asi 100 milionů korun ročně. Ve Vrběticích bylo uloženo až 15.000 tun munice, kolem 2800 tun z nich by se podle odhadu Stropnického z minulého týdne mohlo přesunout do Květné.

 

Zprovoznění areálu v Květné je podle něj záležitostí několika týdnů. Už v současné době se v něm pracuje například na kontrole elektroinstalací.

 

 

Ve Vrběticích ve druhé polovině minulého týdne vypršela sedmidenní lhůta bez neřízeného výbuchu. Pyrotechnici ji stanovili k tomu, aby mohli prostor prohlásit za bezpečný a povolit odvoz munice uskladněné v dalších budovách.

 

 

Sklad ve Vrběticích, jehož část si pronajímala ostravská společnost Imex Group, vybuchl 16. října. Dva zaměstnanci firmy při něm zemřeli. Ve skladu explodovaly desítky tun munice.

TN.cz / ČTK / hmr