Přehled změn

Kalousek s Nečasem se radují, zvýšené daně nám zhorší život. PODÍVEJTE SE JAK

Ministrovi Kalouskovi s premiérem Nečasem se vyplnil sen. Poslanci nakonec schválili jejich reformu. Už dopředu se ale všichni poslanci dobře zajistili na to, že se zvýší DPH. Den před schválením vyšších daní si totiž pro jistotu přidali. Pořádně tím nadzvednuli obyčejné lidi. To ale není vše, co poslanci schválili. Přinášíme vám přehled všech norem, které prošly Sněmovnou.


 

1. Vyšší DPH a milionářská daň
 

Od ledna podraží úplně vše! Poslanci totiž ve středu schválili balík daňových změn. To znamená, že od ledna bude vyšší DPH, které se zvedne o jedno procento na 15 a 21% procent. A začne platit tzv. milionářská daň, která znamená, že lidé z příjmu nad 100 tisíc korun by měsíčně odváděli novou sedmiprocentní daň.
 

Zvýšení DPH se nejvíce dotkne rodin s malými dětmi, dětské pleny se totiž přesunou ze snížené sazby (v současné době 14 %) do základní sazby, která bude od ledna 21 %. To u velkého balení plen může znamenat zdražení až o 40 korun.
 


"Do rodinných rozpočtů se změna obou sazeb DPH promítne zvýšením měsíčních rodinných výdajů zhruba o 190 korun," vysvětlil konkrétní dopady na domácnosti pro TN.cz hlavní ekonom Patria Finance David Marek. "Průměrná domácnost za nutné zboží a služby zaplatí o 80 korun měsíčně více," dodal.
 


 


 

2. Poslanci si zvýší platy
 

Poslanci ve středu rozhodli, že od ledna vše prodraží. A aby toho nebylo málo a ještě více rozdráždili lidi, zvýšili si své platy! Kromě toho milostivě přidali i soudcům. Argumentovali tím, že prý aby mohli přidat mužům v talárech, museli přidat i sobě.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova

 

 

Tento vládní krok se stal terčem ostré kritiky opozice i odborů. "Arogance vlády se nezastaví před ničím. V této velice napjaté době škrtů a úspor, zejména sociálních výdajů, zneužívá vláda Ústavní soud k tomu, aby si poslanci, ministři, senátoři, soudci a státní zástupci, včetně prezidenta, zase zvedli platy," pustil se do zákonodárců předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek.
 


 3. Církevní restituce
 

Vládě se v noci ze středy na čtvrtek podařilo protlačit ostře diskutované a ostře propírané církevní restituce. Cílem majetkového vyrovnání je umožnit církvím a náboženským společnostem, aby byly hospodářsky nezávislé na státu.
 

Hlavní část vráceného majetku tvoří zemědělské nemovitosti. Církev ale po státu chce zpět i budovy, které jim byly odebrány.
Opozice se domnívá, že vládní návrh chce vrátit církvi více majetku, než kdy vlastnila. Návrh vychází z dohody vlády s církvemi, že se zvýší celkový objem naturálních restitucí z původních 51 miliard korun na 75 miliard korun. Díky tomuto navýšení se však sníží celková finanční náhrada z 83 miliard na 59 miliard korun.
 

Přesný seznam toho, co má stát církvím vrátit ale podle ministerstva kultury není k dispozici, v tuto chvíli existuje pouze seznam, který udává předběžné rozlohy hřbitovů, chmelnic, lesů, ale i zastavěných ploch.
 


4. Druhý pilíř důchodové reformy
 

Ve středu se vládní koalici podařilo protlačit i normu, která umožní spustit druhý pilíř penzijního systému i bez funkčního Jednotného inkasního místa. Poslanci tak přehlasovali veto prezidenta Václava Klause k prováděcímu zákonu, který byl ke spuštění důchodové reformy nutný.
 

Vládní penzijní reformu kritizuje i opozice. "Vládní návrh důchodové reformy je nespravedlivý a vysoce rizikový. Navrhujeme ponechat důchody pod kontrolou státu a upravit stávající jediný důchodový systém tak, aby mohl spolehlivě fungovat i v budoucnu," uvedl předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka.
 

Novela o důchodovém spoření, počítá s tím, že umožní vyvádět tři procenta ze sociálního pojištění (v současnosti je sociální pojištění 28 procent) do soukromých fondů. Lidé ale k nim budou muset navíc připojit dvě procenta svého hrubého platu.
 


5. Ostatní schválené novely a zákony
 

Na středeční schůzi Poslanecké sněmovny poslanci schválili novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí a společně s tím i přílepek týkající se sKaret. Zákon počítá s tím, že by měla být upřednostňována pěstounská péče před výchovou v ústavech.
 

Schválená norma zavádí i pravidla pro činnost zaměstnanců orgánů sociálně-právní ochrany dětí, kteří budou hledat individuálně pro každé dítě optimální řešení. Zákon počítá s tím, že v Česku budou profesionální pěstouni. Tuto normu poslanci protlačili i přes ostrý nesouhlas prezidenta Václava Klause, který ho označil za surový a bezcitný.
 


Poslanci na středečním jednání Sněmovny přehlasovali i další prezidentské veto. Schválili zákon, který má řešit přeplněnost věznic. Návrhy na podmíněné propuštění budou dávat ředitelé věznic, předčasné propuštění bude možné i před uplynutím jedné třetiny trestu.
 

Zákonodárci se zabývali normou, která má omezit prostor pro korupci u vlastnictví akcií. "Účelem normy je vyřešit problémy akcií na majitele, prostě aby bylo známo, komu skutečně patří. Dnes tomu tak není. Nabízí i možnosti řešení, jak provést převod listinných akcií," uvedl v úterý za předkladatele ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).
 

Každá akcie na majitele bude muset být podle návrhu zaknihována u centrálního depozitáře, nebo fyzicky uložená u banky. Všechny akciové společnosti, které by chtěly mít dál akcie na majitele, si budou muset vybrat jednu z těchto variant nebo přistoupit na transformaci svých cenných papírů na akcie na jméno. Ta bude následovat automaticky k 1. lednu 2014.
 

Poslanci podpořili také zákon, podle něhož bude možné využít orgány zemřelých cizinců pro potřeby dárcovství v Česku, i když nebudou jejími občany. Jedná se o transpozici evropské směrnice, jejíž lhůta vypršela již v srpnu, takže sněmovna odhlasovala zkrácené projednávání.


Zákonodárci v úterý zvedli ruce rovněž pro novelu, jejímž cílem je převod částky 2,3 miliardy korun z Pozemkového fondu do zemědělských programů.
 

Prošel i návrh, podle kterého by komerční pojišťovny každoročně platily prostřednictvím ministerstva vnitra peníze hasičům ze zákonného pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla.
 

Další návrh, který poslanci propustili do třetího čtení, řeší odměny členům kontrolních rad Grantové a Technologické agentury ČR. Měl by jim je na základě zpráv o činnosti těchto rad navrhovat školský výbor Poslanecké sněmovny.
 

Do druhého čtení putuje také zákon, který by měl zpřesnit pravidla pro předávání osobních údajů a lidí, na něž je vydán mezinárodní zatykač.

tn.cz / hmr