Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Stranu zelených do voleb povede Ondřej Liška

Zdroj: Televizní noviny

Ondřej Liška povede Stranu zelených do předčasných parlamentních voleb, rozhodla republiková rada strany.

Stranu zelených povede do předčasných sněmovních voleb první místopředseda strany Ondřej Liška. Rozhodla o tom v neděli republiková rada zelených.

 

Martin Bursík odešel po prohraných eurovolbách

 

Předseda Martin Bursík se své funkce vzdal poté, co strana neuspěla ve volbách do Evropského parlamentu. Rada rozhodla, že nového předsedu strana zvolí nejpozději do 13. prosince letošního roku.

 

Liška v sobotu po republikové radě na Novotného lávce v Praze také představí náčrt programu, se kterým půjdou zelení do hlasování o novém složení Sněmovny, a odstartuje primárky.

 
Když Bursík rezignoval na předsednickou funkci, uvedl, že tím mimo jiné chce pomoct straně projít změnou, která povede k šanci na úspěch v předčasných parlamentních volbách. Více TADY. V evropských volbách zelení získali dvě procenta hlasů, což je hluboko pod hranicí pro vstup do sněmovny , tam je třeba získat nejméně pět procent hlasů.

 

Kuchtová a další chtějí zpět


Liška se po převzetí vedení obrátil na vnitrostranické Bursíkovy kritiky sdružené ve frakci Demokratická výzva, současně ale uvedl, že bylo správné, že zelení vyloučili čtyři členy frakce v čele s někdejší první místopředsedkyní Danou Kuchtovou. Kuchtová chce ještě tento týden podat novou přihlášku. Podle Lišky je to cesta, kterou by se mohli vyloučení vrátit, pokud s tím bude souhlasit předsednictvo.

 

Oblastní organizace v Janově Dole na Liberecku už přijala dalšího z vyloučených Martina Čáslavku. Do předčasných voleb zbývají necelé čtyři měsíce. Podle některých komentátorů evropské volby ukázaly, že ve Sněmovně by na podzim mohl být prostor už pouze pro čtyři strany, tedy pro ODS, ČSSD, KSČM a KDU-ČSL.


Konkurenci přitom přiostřil vznik nové středopravé strany TOP 09. Za stranu organizovanou bývalým lidovcem Miroslavem Kalouskem měl v Praze kandidovat exministr zahraničí za Stranu zelených Karel Schwarzenberg. Více TADY. Podle prvních průzkumů je o novou stranu zájem, podporuje ji i senátor zvolený za zelené Jaromír Štětina.


Zelená témata chtějí v kampani použít občanští demokraté s cílem převzít voliče této strany. Podobně se zřejmě zachovají i sociální demokraté.

sn tn.cz / ČTK