Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Lovec komunistů Žáček končí, ústav totality nechá jiným

Pavel Žáček, ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů
Zdroj: Mediafax
Pavel Žáček, dosavadní ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů, končí ve funkci.

Pavel Žáček, který dlouhá léta pracoval v Ústavu pro studium totalitních režimů, končí jako ředitel této instituce.

Novým ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) bude od 1. dubna historik Jiří Pernes, vystřídá dosavadního šéfa Pavla Žáčka.


O post ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů se ve druhém kole utkalo pět kandidátů, včetně dosavadního ředitele Pavla Žáčka. Toho Rada ústavu po dvou letech odvolala, protože nebyl zvolen na základě výběrového řízení, které funkce vyžaduje.

 

Současný ředitel několikrát čelil kritice a výzvám, aby rezignoval na svůj post. Trnem v oku nebyl jen komunistům, ale i občanským iniciativám.


Aktivista Stanislav Penc vloni v listopadu zahájil sběr podpisů pod petici požadující odvolání ředitele Žáčkovo odvolání z funkce ředitele. Vadilo mu, že ústav v knize o vzniku Občanského fóra označil Josku Skalníka jako informátora StB, aniž by dal prostor i jeho verzi.


Petici podpořil exprezident Václav Havel, historik Petr Blažek, předseda SZ Ondřej Liška, aktivista John Bok, výtvarník David Černý či režisér Břetislav Rychlík. Podle signatářů nelze minulost posuzovat pouze podle materiálů StB.

 

Vzpomínky Pavla Žáčka na Sametovou revoluci, kdy patřil ke studentským vůdcům, najdete ZDE.

 

Žáček neprošel druhým kolem


V pondělí se uskutečnilo první kolo výběrového řízení. Ve hře o křeslo ředitele zůstal bývalý soudce Ústavního soudu Vladimír Čermák, historik Antonín Kostlán, ředitel knihovny Technické univerzity v Liberci Adam Kretschmer, předseda vědecké rady ÚSTR Jiří Pernes a dosavadní ředitel ústavu Pavel Žáček.


Ve druhém kole uchazeči prezentovali své návrhy na další rozvoj ústavu.


Do výběrového řízení o funkci ředitele se mohl do pondělního poledne přihlásit každý bezúhonný člověk s vysokoškolským magisterským vzděláním. Mezi další podmínky patřila alespoň pětiletá praxe v řídící funkci, pedagogická a vědecká činnost, odborná znalost záležitostí spadajících do kompetencí úřadu a znalost angličtiny.


Součástí přihlášky byl i návrh koncepce dalšího vývoje ústavu na období příštích pěti let. Zájemci, kteří se narodili před rokem 1971, museli rovněž přiložit čestné prohlášení, že nebyli členy nebo kandidáty komunistické strany ani příslušníky SNB či spolupracovníky Státní bezpečnosti.


Z celkových sedmi přihlášených kandidátů vyřadila Rada ÚSTR v prvním kole řízení dva, jejichž jména ústav nezveřejnil. Tito dva zájemci nesplnili podmínky k zařazení do výběrového řízení, jeden podal přihlášku pozdě, druhý k ní nepřiložil čestné prohlášení.

 

tn.cz / Mediafax