Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.3. 2013 11:58
profil

Kdo byl Luboš Měkota? Miliardář, uhlobaron, majitel televizí a vysoké školy

Luboš Měkota
Zdroj: isifa / Euro / Pinkas Martin
Luboš Měkota

Luboš Měkota patřil mezi 50 nejbohatších Čechů. Byl bývalým manažerem a privatizátorem Mostecké uhelné společnosti. Patřily mu dvě televize, TV Metropol a Pětka. Byl také majitelem vysoké školy.

Měkota se celý život pohyboval v důlním průmyslu. Začínal v mosteckých dolech, kde se později stal předsedou odborů v Komořasnké úpravně uhlí. Personálním ředitelem firmy se stal v roce 1995.
 

Před 15 lety proběhla privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). Tu začaly později prošetřovat české i švýcarské orgány kvůli podezření z tunelování.
 

Švýcarská prokuratura vyrozuměla české úřady už v roce 2006 aby se Česko připojilo k žalobě na manažery MUS. Podle Švýcarů vznikla České republice škoda ve výši 3,4 miliardy korun.
 

Protikorupční policie začala bývalé manažery vyšetřovat loni. Měkotovi byl následně obstaven majetek kvůli obvinění z podvodu. Švýcarská strana již dříve zmrazila bývalým manažerům MUS, včetně Měkoty, zhruba 14 miliard korun ve švýcarských kontech. Policie zapečetila majetek v hodnotě 800 milionů korun. Jednalo se především o nemovitosti.
 


Právě obstavený majetek dostal Luboše Měkotu do kritických finančních potíží. Nemohl už dál provozovat své dvě televize Metropol a Pětku. Pětka ukončila své působení letos 4. února. O Metropol projevil zájem milionář Jaromír Soukup vlastnící televizi Barrandov.
 


Měkota byl také vlastníkem Vysoké školy finanční a správní. Později tam působil už jen jako předseda správní rady. Našel si tam také svoji manželku z řad studentek.
 

fim TN.cz
Reklama