Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.10. 2012 22:51
pomyslný bič na ulejvače

Magistrát vyhrožuje: Půjdeš za školu? Připravíš rodinu o sociální dávky!

Zdroj: Televizní noviny

Záškoláctví přestává být v Českých Budějovicích legrací a dobrým nápadem neposedných školáků. Jejich ulejvání ze školy může mít nyní ale dopad na celou rodinu v podobě statisícových pokut, nebo odebrání sociálních dávek.

Protože i sta hodinové absence dětí nechávají některé rodiče v klidu, došla úředníkům na magistrátu v Českých Budějovicích trpělivost. Nyní se proto tamní odpovědné osoby rozhodly přísně zakročit proti dětem, které povinnou školní docházku nerespektují a rodinám, které je v tom podporují. Zavedené finanční postihy a jejich hrozba se ukázala jako silná zbraň proti opovrhování základním vzděláním.
 

"Měli jsme tu žáka, který do školy nechodil vůbec. V tomto případě jsme museli spolupracovat i s policií,“ kroutí nevěřícně hlavou nad chováním některých dětí Jana Rychlíková, ředitelka jedné z českobudějovických škol.
 

"V uplynulých měsících se rozhodně nejedná o jediný případ,“ potvrzuje její slova Regina Tupá, tisková mluvčí českobudějovické policie.
 

Patnáct rodin za záškoláctví svých dětí už zaplatilo dohromady pokutu přes 43 tisíc korun. V dalších deseti případech jim sociální odbor odebral dávky v hmotné nouzi. Odezva na sebe nenechala dlouho čekat, i přestože tyto dávky jsou zastaveny jen na dobu tří měsíců.
 

 

V předminulém školním roce měly děti na 14 základních školách v Českých Budějovicích přes 8600 neomluvených hodin. Za loňský rok to byla už jen polovina. Jak se ukázalo, rodiče záškoláků na peníze slyší. Od začátku letošního roku se počet neomluvených hodin dokonce blíží takřka nule.


Ne každý případ je ale stejný. I mezi takzvaně sociálně slabými rodinami jsou takové, pro které je vzdělání dětí na prvním místě Eva Makulová z Českých Budějovic má v pěstounské péči čtyři děti, svá vlastní vnoučata. Matku jim před čtyřmi lety zabila zákeřná nemoc.
 

Babička dětí ale se životem bojuje dál, jak se dá. Přestože dostává jen sociální dávky,vzdělaní vnuků a vnuček je pro ni na prvním místě. Nejmladšímu jsou teprve čtyři roky. Už se ale moc těší mezi děti do školky.
 

"Není ani jeden den, ani minutu, aby děti nešly do školy. Teď se snažím sehnat školku pro nejmladšího, ale nikde nemají místo,“ dělá si vrásky paní Eva. Ani přesto ale neklesá na mysli a věří ve světlou budoucnost.
 

s přispěním Jiřího Bydžovského tn.cz / kisa