MAJETEK politiků: jeden má Orlík, druhý fabii. Topolánek tají

Mirek Topolánek
Zdroj: Mediafax
Mirek Topolánek nemá dotazníky o vlastním majetku rád.

Nejbohatší z českých politických špiček je šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Komunista Vojtěch Filip přiznal, že jezdí ve fabii.

Šéfové nejsilnějších politických stran přiznali pro úterní vydání deníku Hospodářské noviny svůj osobních majetek, se kterým jdou do voleb. Na dotazy deníku neodpověděl pouze předseda ODS Mirek Topolánek.


Nejbohatším předsedou je šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Bydlí na svém zámku Orlík, vlastní zámek v Čimelicích, Karlově, Rakovicích, Hraběšíně, Kutné Hoře-Sedlci a mnoho dalšího. Na účtech má Schwarzenberg 700 tisíc korun a zhruba devět milionů má na vázaných nebo termínovaných účtech.


Podívejte se, jak politici odpovídali Hospodářským novinám:


Při zjišťování majetku se ale deník zapotil. "Omlouvám se, ale za dva dny, kdy chcete odpovědět, nestihneme sehnat všechny informace. Pan předseda musí nejprve požádat o materiály své daňové poradkyně a zjistit potřebné údaje přes katastrální úřady v zahraničí," sdělila Kateřina Weissová z kanceláře šéfa TOP 09.


Po rozvodu přišel Paroubek o jednu chatu a milion korun


Jiří Paroubek (ČSSD) bydlí v bytě své manželky, vlastní chalupu a nemá automobil. Na účtech má 700 tisíc korun a o něco menší částku dluží.


Oproti roku 2006, kdy také přiznával novinářům majetek, přišel po rozvodu o chalupu v Jizerských horách, konto se mu ztenčilo o milion a nemá ani renault, který dal synovi.


Lídr lidovců Cyril Svoboda má uloženo 4,5 milionu korun v investičních a podílových fondech. Jde o peníze, které v roce 2008 získal prodejem domu, který zdědil.


Předseda komunistů Vojtěch Filip má na účtu přibližně trojnásobek platu (plat místopředsedy Sněmovny je 117 tisíc korun hrubého) a jezdí ve Škodě Fabia.


Nevstřícný Topolánek


Nejméně vstřícný byl podle Hospodářských novin šéf ODS Mirek Topolánek. Dlouhodobě se netají, že osobní otázky nesnáší. Na dotazy Hospodářských novin zareagoval po pěti dnech.


"Všechny mé závazky a informace o mých příjmech jsou podle zákona veřejně přístupné v kanceláři Senátu. Takže má-li kdokoliv potřebu zjistit si tyto údaje, může tak učinit," vzkázal Topolánek.


Deník k tomu poznamenal, že není jasné, o čem Topolánek mluvil, neboť podle zákona o střetu zájmů politici nepřiznávají celý majetek, ale pouze jeho změnu v příslušném roce. Podle katastru nemovitostí patří Topolánkovi dům v Čeladné a byt na pražských Hradčanech.

Mediafax, hav TN.cz