Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 26. 3. 2014
směšné postihy

Málem zabili vychovatele. Trest? Zaražené vycházky a menší kapesné!

Zdroj: TV Nova

Zákaz vycházek a snížení kapesného - to je "přísný" trest pro dva chovance, kteří brutálně napadli a zranili vychovatele v ústavu v Králíkách. Nejde přitom o ojedinělý případ. I ministr školství přiznává, že tresty jsou absurdně lehké.

Ve výchovném ústavu v Králíkách dva mladíci bodli vychovatele šroubovákem do krku a pak pěstmi a kopanci zbili vychovatelku, která mu přišla na pomoc. Nebyla to patrně náhoda, protože útočníci rozhodně nejsou žádnými svatoušky. Teprve čtrnáctiletý mladík z dvojice útočníků má podle informací TV Nova na svém kontě už dvacet loupežných přepadení!
 

"To vnímání norem a potřeba jejich překračování je u něj posunuta výrazně níž než u běžné populace. On si z toho nic nedělá a běžné formy trestu pro něj mají malý dopad," povtrzuje závěry selského rozumu psycholog Jan Rytíř.

 

Trest, který mladíky čeká je k rozumu asi opravdu nepřivede. Hrozí jim snížení kapesného a omezení vycházek, jinak vůbec nic. "Tak to je absurdní, tresty budou několikanásobně vyšší. Není možné, že někdo někoho přizabije a vy mu jenom zakážete večerníček. Opravdu skončila sranda a je nutné k takovým případům přistupovat tvrdě," slibuje ministr školství Marcel Chládek.
 

Jen těžko se teď vychovatelé v ústavu mohou cítit bezpečně, obzvlášť, když už je jeden z útočníků zpátky a každý den se jim bude dívat do očí. "Je tam velké riziko, že zase nějaké pravidlo bude mít potřebu porušit a ta zvýšená agresivita se u něj může opět projevit," potvrzuje psycholog Rytíř.
 

"Zcela jednoznačně jsem pro zvýšení trestů a pro větší ochranu vychovatelů a učitelů. My musíme přitvrdit, zcela jednoznačně přitvrdit. Když jsem chtěl minulý týden zvýšit ochranu těchto pracovníků, tak řada kolegů byla proti, že to je nadbytečné. Tady sklízíme ovoce takového přístupu," řekl TV Nova ministr Chládek. Změnit se bude muset zákon. Než k tomu dojde, vychovatelé se asi bezpečněji cítit nebudou.

tn.cz / gar
Reklama