Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

podávají trestní oznámení

Malý Péťa (10) v nemocnici zkolaboval a zemřel. Začali ho oživovat pozdě, říkají rodiče

Rodiče desetiletého Petra, který dnes ráno zemřel, viní karlovarskou nemocnici ze zanedbání péče. Jsou přesvědčeni o tom, že personál začal chlapce pozdě oživovat poté, co zkolaboval. Petrovi rodiče podávají na nemocnici trestní oznámení.

Malý Péťa to neměl jednoduché. Kvůli vážné vrozené nemoci, svalové atrofii (tedy úbytku svalové hmoty), byl od malička upoután na invalidní křeslo. Jeho rodiče jsou ale přesvědčeni o tom, že mohl žít ještě dlouho. Nebýt liknavosti personálu karlovarské nemocnice.
 

"Péťa byl jako každej kluk, prostě mi bude chybět. Já nevím, zlobil jako každý dítě," říká emotivně otec zemřelého chlapce Julius Levai.
 

V dubnu prodělal Péťa silný zápal plic. Po provedené tracheotomii často trpěl na angíny, jeho zdravotní stav se zhoršoval. Předminulý víkend skončil v karlovarské nemocnici – na dětské jednotce intenzivní péče.
 


Právě tam skončil proto, aby ho měl zdravotnický personál a lékaři stále na očích a mohli včas zasáhnout, kdyby se mu přitížilo, zdůrazňují rodiče. Jenže o víkendu se začal malý pacient dusit. Přestalo mu bít srdce a rodiče mají podezření, že ho lékaři začali oživovat pozdě.
 

Srdce Péťovi sice naskočilo, ale přestal mu fungovat mozek. Ani transport do plzeňské nemocnice malému mu už život nezachránil a dnes zemřel. Karlovarská nemocnice však vinu odmítá. "V tuto chvíli nemáme žádné informace o tom, že by došlo k pochybení ze strany našich lékařů," řekl Vladislav Podracký, mluvčí nemocnice v Karlových Varech.
 

Postup lékařů by měl teď prozkoumat soudní znalec. "Na základě dostupné dokumentace se jednoznačně může vyjádřit, jestli byl postup v pořádku, nebo nebyl," uvedl k tomu přednosta Dětské kliniky Fakultní nemocnice v Plzni Jiří Kobr. Právě znalcovo vyjádření přitom bude klíčové k vyšetřování celého případu.

s přispěním F. Nyklase tn.cz / zdg