Máme skoro 500 druhů piv. Vybrané kuriozity

Až 200 druhů piva na jednom místě, nejsilnější X-BEER nebo pivní sekt? Takové kuriozitky v Česku hravě najdete.

"Pivo“ je staré slovanské slovo označující "nápoj nejobyčejnější a nejrozšířenější“. To v České republice platí bez výjimky.


"V Česku můžeme napočítat na 480 druhů piv. V tomto údaji jsou započítaná jak piva konzumní, „supermarketová“, tak výrobky restauračních pivovarů a rodinných minipivovárků," řekl tn.cz majitel Pivovarského domu a klubu Aleš Dočkal.


Už od rozpadu federace držíme světové prvenství v pití piva. Se spotřebou zhruba 160 litrů na osobu za rok jsme stále ve velkém předstihu před druhými Iry se 130 litry a třetími Němci se spotřebou 115 litrů. Svatý Václav, patron české země, sladovníků a pivovarníků, by měl ze svých oveček určitě radost.


V prodejnosti jednotlivých značek v České republice suverénně vede Gambrinus. Druhé místo obsadil Radegast – nejoblíbenější pivo na Moravě. Bronzová příčka patří Staropramenu.


Co považujete za nejlepší pivo vy? Anketu můžete zhlédnout tady.


Raději něco ostřejšího?


Máte chuť na něco silnějšího, ale milovaného piva se vzdát nechcete? Nemusíte. Stačí navštívit vybavenější obchod, kde najdete Primátora Double o síle 24 stupňů. Toužíte-li po ještě zajímavějším zážitku, budete muset trošku cestovat.


Zvíkovský minipivovar nabízí Královskou Zlatou labuť, která překvapí svými 26 stupni. Evropskou raritou je X-BEER z nejmenšího českého restauračního pivovaru U Medvídků. Pivo je známé také pod názvem X-33, který vyjadřuje sílu jeho stupňů.


V souvislosti s výročími či svátky vydávají některé pivovary i limitované edice svých speciálních výrobků. „V Pivovarském klubu jsme vyrobili malý soubor s názvem Florenc 14:14. Název je inspirován známým filmem Florenc 13:30. Číslo 14:14 vyjadřuje sílu naší miniedice,“ vysvětluje Dočkal.


Pivo a zdraví


V pivu najdeme mnoho vitamínů a stopových prvků. Množství draslíku, hořčíku, fosforu a přítomnost vitamínů B1, B2, B6, niacinu a kyseliny listové mají na náš organismus pozitivní vliv. Rozumné pití piva – odborníci doporučují maximálně 1 litr denně – snižuje stres, podporuje krevní oběh, trávení a omezuje riziko srdečních onemocnění.


Předmětem studií je vliv látek podobných ženskému hormonu estrogenu na lidský organismus. Předpokládá se, že by do určité míry mohly ovlivňovat metabolismus vápníku a bránit tak odvápňování kostí, zejména u žen.


Z české, více než bohaté, nabídky piv si vybere každý. „Nejoblíbenějšími jsou klasický světlý a tmavý ležák plzeňského typu,“ říká Aleš Dočkal. Vžité označení "plzeňský typ“ znamená silně chmelený ležák s plnou chutí, vzniklý spodním kvašením – u nás označující téměř všechna piva.


Populární kvasnice


Ve světě holdují mnoha jiným typům piv. Ze „světových“ se u nás čím dál oblíbenějším stává světlé pivo vzniklé svrchním kvašením. Kvasnice pak vytvoří na hladině piva jakousi „krustu“. Nejčastěji se vyrábějí pšeničná a pro ozvláštnění se přidávají různé ovocné příchutě. Naši předci vařili pouze světlé pivo, chmelovou chuť ležáku objevili až v 19. století.


„U nás máme na 200 druhů českých i světových piv. Zlatavý mok jsme dováželi také z Thajska, v nabídce jsou piva bulharská, polská, mexická a mnoho dalších,“ upřesňuje Dočkal.


Jaké netradiční pivko jste si dali? Po vašich odpovědích jsme pátrali v ulicích. Na anketu se podívejte v našem videu.A jaké jsou rozdíly v chutích mužů a žen? „U českých konzumentů se rozdíl mezi jednotlivými pohlavími téměř smývá. Pokud se jedná o světovou klientelu, tak dámy preferují především pivo višňové, kávové a pivní sekt,“ dodává Dočkal.


Pivních písniček jsou stovky. Jednu pěknou českou veselou pro vás máme tady.
VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

asa tn.cz