Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Müllerová promluvila

Dávky nedostalo 30 000 matek, prý jde o technickou chybu

Ludmila Mullerová
Zdroj: Mediafax
Ludmila Müllerová

Ministryně práce a sociálních věcí Müllerová (TOP 09) na tiskovce slíbila, že situace, kdy matky čekají na příspěvky déle, než je obvyklé, se již opakovat nebude. Šlo prý o technickou chybu.

Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09) dnes zveřejnila podrobnosti, jak hodlá ministerstvo řešit situaci kolem vyplácení sociálních dávek.
 

V poslední době se totiž znovu objevuje kritika úřadů práce. Úřady totiž nejsou schopny zajistit spolehlivou a včasnou výplatu peněz od státu. Nejhůře jsou na tom maminky, které čekají na sociální dávky.
 

Podle ministryně zpoždění dodávek pro 30 tisíc klientů zavinila souhra tří faktorů: úředníci jsou přetížení, vyskytla se technická chyba v elektronickém systému, kterým komunikují úřady a Česká spořitelna, a došlo ke sloučení výplat příspěvku na rodičovskou péči s příspěvkem pro pěstounství. To navýšilo agendu, kterou musel vyřídit stejný počet úředníků.
 

Resort se zavázal, že udělá všechno pro to, aby se situace neopakovala. Navíc chce oproti staávající praxi, kdy dávky zpravidla odcházejí k 10. dni v měsíci, posunout termín o dva až tři dny dopředu. Ministryně připustila, že další technická chyba se každopádně úplně vyloučit nedá.
 

Systém vyplácení dávek změnila loni v lednu reforma bývalého ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09). Všechny podpory a příspěvky začaly vydávat jen úřady práce. Převzaly tak část agendy a asi 1660 úředníků od radnic. Získaly k tomu také nové počítačové programy. Úředníci si stěžovali na to, že aplikace neobsahují potřebné funkce a systém padá, museli pracovat přesčas a také o víkendech. Klientům vadilo čekání ve frontách a to, že peníze dostali později než obvykle.
 

Nejhůře jsou na tom ženy na mateřské dovolené. Ty čekají na sociální dávky jako na smilování a obrací v ruce doslova každou korunu.
 

Nový model kritizovali ostře odboráři i opozice. Podle nich nebyl přechod připravený a programy dodnes řádně nefungují. Přidali se i někteří koaliční politici.

 

 

V polovině února kritika zesílila znovu. Zhruba 15 000 lidí dostalo dávky se zpožděním. Nepřevedla jim je Česká spořitelna, která provozuje sociální karty a přes účty k nim rozesílá peníze od státu. Nedostala prý včas podklady. Ministerstvo pak uvedlo, že se systém kvůli nesrovnalostem při přenosu dat zablokoval, aby chránil údaje klientů.

tn.cz / ČTK / kos