Sledovaná kauza

Manévry před soudem s poslancem Rathem: Jaká opatření na exhejtmana čekají?

Ve středu začne ostře sledovaný soudní proces s poslancem Davidem Rathem obviněným z mnohamilionové korupce. Na tento očekávaný proces se u soudu chystají už několik týdnů. Přečtěte si, jaké opatření soud musel udělat.

Soud s poslancem a středočeským exhejtmanem Davidem Rathem začne už za pár hodin, zřejmě dlouhý proces odstartuje ve středu. Kvůli ostře sledované kauze soud musel například upravit soudní síň.
 

Místnost, kde se celé hlavní líčení bude odehrávat, byla speciálně upravena, aby se tam kromě soudců, obviněných a jejich advokátů, vešlo ještě 70 lidí. Do síně se proto musely přidat další lavice.
 

Kromě toho bude proces s Rathem rozhodovat pět soudců místo tří obvyklých. Je to pro jistotu, aby nemuselo být jednání přerušeno, kdyby náhodou některý ze soudců onemocněl nebo byl vyloučen kvůli podjatosti.
 

V síni bude ještě kromě soudců zapisovatelku, státní zástupce a zástupci poškozených. Své místo budou mít i obhájci a obvinění. Ale protože obviněných je jedenáct a advokátů se očekává až šestnáct, někteří jich totiž mají víc, budou muset sedět i v několika prvních řadách uprostřed síně včetně těch určených pro veřejnost.
 


Protože se očekává opravdu velký zájem médií a veřejnosti, přidal soud do síně další lavice. Ty stojí u zdi po obvodu místnosti. Dostat by se tam tedy mohlo až sedmdesát lidí.
 

Kdo jsou obvinění v kauze Rath?
 

Kromě hlavního obviněného, poslance Davida Ratha, je případ mimořádný mimo jiné právě počtem obviněných a jejich advokátů, kteří se musejí do soudní síně vejít. Většina obviněných je už přitom vyšetřována na svobodě a k soudu tak přijdou dobrovolně bez ozbrojeného doprovodu.
 

V den začátku soudního procesu to bude přesně 450 dnů od zatčení Davida Ratha. Stejně dlouho jako poslanec je za mřížemi i další hlavní obviněná Kateřina Pancová. To samé se týká také posledního z klíčové trojice, exposlance Petra Kotta.
 


Další obviněná Ivana Salačová s policií spolupracovala. Z vazby se tak dostala mezi prvními. A volní jsou i všichni ostatní, kteří se měli na korupci podílet, jako exmanažer stavební firmy Pavel Drážďanský. Stejně tak i jeho bývalý kolega ze stejné firmy Tomáš Mladý. Nebo Lucie Novanská, která narozdíl od nich po obvinění nepřišla o svou práci.
 

Volný je také Martin Jireš z firmy dodávající zdravotnická zařízení. A na svobodě je také Václav Kovanda, stále ještě ředitel závodu další zainteresované stavební firmy. Dobrovolně by k soudu měl přijít i Jindřich Řehák, spolumajitel zdravotnické firmy. Ve vazbě není ani Jan Hájek, taktéž specialista na zdravotnická zařízení.


ČTĚTE TAKÉ

KOMPLETNÍ MAPA: Kde v Evropě nejvíce kvete korupce? Víme, jak jsou na tom Češi!

Chcete vědět, kam jdou vaše daně? Podívejte, kolik stojí jeden vězeň

hmr / Hanuš Hanslík tn.cz / TV Nova