VÝSTRAHA METEOROLOGŮ

POZOR: Přihnal se na nás VICHR, co trhá střechy, CHUMELENICE a BÍLÁ TMA! MAPY

Výstraha meteorologů se týká celého území Česka. V noci ze čtvrtka na pátek k nám dorazí ledový vzduch provázený silným větrem a napadne až 40 centimetrů sněhu. Meteorologové varují před sněhovými jazyky, závějemi a bílou tmou.

Přes Severní moře a jižní Skandinávii bude postupovat k východu hluboká tlaková níže. S ní související okluzní fronta přejde přes naše území od severozápadu v noci ze čtvrtka na pátek a za ní k nám pronikne studený vzduch arktického původu, uvedl ČHMÚ.
 

Pásmo srážek spojené s okluzní frontou zasáhne naše území ve čtvrtek večer. Současně bude na našem území zesilovat západní vítr. Nejsilnější vítr očekáváme v pátek a zpočátku i v sobotu, kdy se bude průměrná rychlost pohybovat od 10 do 15 m/s s nárazy 20 až 25 m/s (až 90 km/h), na hřebenech hor kolem 35 m/s (125 km/h). Od vyšších poloh se začnou tvořit sněhové jazyky a na horách závěje. Předpokládáme, že za období čtvrtek až sobota napadne v nižších polohách většinou do 5 cm nového sněhu, na horách 10 až 30 cm, na severu místy až kolem 40 cm nového sněhu.
 

"Na horách hrozí takzvaná bílá tma, tedy kombinace silného větru a sněžení s nulovou viditelností," doplnila Dagmar Honsová z Meteopressu.
 


 

Výstraha platí pro celou republiku až do soboty, vysoký stupeň nebezpečí potom platí pro Ústecký, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický, Olomoucký a Moravskoslezský. Hasiči vydali pokyny, jak by se lidé měli při vichru chovat.

 

 

Doporučení meteorologů a hasičů:
-Před příchodem větru zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky, stavební jeřáby apod.
-Nezdržovat se zejména v okolí starších budov a vyšších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy), v blízkosti větších stromů a nechodit do lesa.
-Při řízení auta jet maximálně opatrně a pomalu. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné. To platí i pro prázdné nákladní auto. Sledovat dopravní zpravodajství. Nezapomenout na zimní výbavu, sněhové řetězy a
nářadí k případnému vyproštění vozidla. Je vhodné mít ve vozidle teplé oblečení a alespoň minimální zásobu nápojů a občerstvení.
-Dávat pozor na možnost pádu drátů vysokého napětí. Pokud leží na zemi, nepřibližovat se k nim.
-Jsou možné komplikace se zásobováním, zdravotnickými službami apod. Možnost výpadků elektrického proudu. Připravte si k dispozici baterku, svíčku, případně rádio na baterky pro tento případ.

-Nepodceňujte předpovídanou situaci a nepřeceňujte vlastní síly, schopnosti a možnosti

-Připravte si materiál na zajištění oken a dveří

-Odstraňte nebo upevněte volně uložené předměty, které mohou v důsledku větru ohrožovat okolí (truhlíky, květináče, zahradní nábytek atd.)
 

MAPY VĚTRU A SRÁŽEK NAJDETE ZDE:

Mapy větru a srážek

1
/
5
Zdroj: Meteopress
Mapy větru a srážek - 1

 

čtvrtek
Oblačno až zataženo, v severní polovině území místy, jinde jen ojediněle sněžení, zpočátku i déšť se sněhem. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C. Nejvyšší denní teploty 0 až 4 °C.
Mírný západní až jihozápadní vítr 2 až 6 m/s, bude večer zesilovat na čerstvý jihozápadní 5 až 10 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s, na horách postupně kolem 25 m/s (90 km/h).
 

pátek
Zpočátku velká, během dne proměnlivá oblačnost se sněhovými přeháňkami. Na horách sněžení trvalejší s tvorbou sněhových jazyků. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C, nejvyšší denní 0 až 4 °C. Silný západní vítr 8 až 13 m/s s nárazy 20 až 25 m/s, na hřebenech hor kolem 35 m/s (125 km/h)

 

 

sobota
Proměnlivá oblačnost, občas sněhové přeháňky, na horách sněžení trvalejší s tvorbou sněhových jazyků a závějí. Nejnižší noční teploty -1 až -5 °C, nejvyšší teploty -2 až +2 °C. Čerstvý západní až severozápadní 7 až 12 m/s s nárazy kolem 20 m/s,
na horách kolem 30 m/s (110 km/h), bude k večeru slábnout.


Vyhlídka počasí od neděle do středy:
Zpočátku proměnlivá oblačnost, občas sněhové přeháňky. Postupně od západu ubývání srážek i oblačnosti a později místy mlhy nebo nízká inverzní oblačnost. Nejnižší noční teploty -1 až -6 °C, při vyjasnění a na sněhové pokrývce kolem -10 °C. Nejvyšší denní teploty -2 až +3 °C.

 

 

Info

Zmenou dodavatele nejen energie, usetříte tisíce korun ročně. Víte co a kolik přeplácíte?

Spočítat

 


ČTĚTE TAKÉ:

 

Pavelková nakupovala na zimu: Oblečení na lyže ji stálo 45 tisíc!

hel TN.cz