MFD: Z loňských vyvrhelů TOP 09 jsou noví poslanečtí poradci

Selhání poslance Ladislava Šustra a hlavního sekretáře Luďka Kudláčka z TOP 09 v kauze "milion za změnu zákona" stálo oba loni v září funkce a politickou kariéru. Nyní jsou oba zpět jako poradci nově zvolených poslanců, píše v sobotním vydání deník MF DNES.

Ačkoliv se tehdy místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek chlubil tím, že jejich selhání vyřešil mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní, po volbách má TOP 09 o jejich služby zase zájem. Šustr je neformálním poradcem nové poslankyně Jaroslavy Schejbalové, kterou jako zkušený exposlanec učí fungování horní komory. Pro Schejbalovou pracuje jako asistent i Šustrů syn Ladislav. "Oběma důvěřuji," říká Schejbalová. Luděk Kudláček je zase asistentem poslance TOP 09 Jana Husáka, který si pochvaluje jeho jazykové a politické znalosti, uvádí list.

 

PSALI JSME:

Novináři nachytali úplatné poslance. Kalousek past uvítal

 

 

Co na to říká předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který loni Šustra za ochotu zatajit milionový sponzorský dar a lobbovat za změnu loterijního zákona ostře odsoudil? "Já bych si ho jako asistenta nevzal. Ale nebudiž pochyby o tom, že je to starej zkušenej kozák. Asi to někdo chce využívat, budiž mu to přáno," cituje MF DNES Schwarzenberga. „TOP 09 to poškodit nemůže, spíše je otázka, jestli to pomáhá, nebo škodí tomu konkrétnímu poslanci,“ myslí si předseda strany.

 

MF DNES loni vyslala za stranami redaktora v roli majitele heren, který chce darovat milion korun na kampaň. Na oplátku požadoval, aby politici v parlamentu zabránili změně loterijního zákona, která byla pro podnikatele nevýhodná. V testu propadlo hned pět významných politiků a úředníků. Byli to ještě komunisté Jiří Dolejš a Čeněk Milota a sekretář KDU-ČSL Jiří Stodůlka.

 

TOP 09 vrací do politiky své zkompromitované figury nenápadně. To komunista Dolejš sice přišel o funkce ve straně, ale zůstal poslancem. Komunisté ho letos dobrovolně nechali na kandidátce, píše MF DNES.

Mediafax