Majitel Synotu a Juty

Miliardáři míří do politiky. Valenta i Hlavatý mohou být senátory!

Senátní volby 2014
Zdroj: tn.cz / isifa

Miliardáři se stále ve větší míře snaží získat nějakou veřejnou funkci. Po Andreji Babišovi, který se stal ministrem financí, teď další dva mají šanci dostat se do Senátu. Ivo Valenta, majitel Synotu, a Jiří Hlavatý, majitel Juty, uspěli v prvním kole senátních voleb.

Hned dva miliardáři uspěli v prvním kole senátních voleb, oba ho ve svých obvodech výrazně vyhráli. Jiří Hlavatý získal v obvodu Trutnov 34,39 % hlasů, o třináct procent více než jeho protivník ve druhém kole Adolf Klepš. Ivo Valenta pak uspěl v Uherském Hradišti, i on výrazně zabodoval. Získal 31,10 % hlasů, druhý Pavel Botek měl jen 13,29 %.

 

VÝSLEDKY SENÁTNÍCH VOLEB NAJDETE ZDE.

 

Oba zřejmě těží z toho, že jsou místními mecenáši. Hlavatý totiž zaměstnává v Jutě dva tisíce lidí ve Dvoře Králové, Valenta zase štědře dotuje lokální akce v Uherském Hradišti.

 

Lidem na Uherskohradišťsku ani nevadí, že Valenta má trvalé bydliště v Monaku, což znamená, že se tam musí strávit alespoň polovinu roku, tedy minimálně 180 dní. Ačkoliv je monackým rezidentem, tak část daní platí i v Česku.

 

"Za poslední čtyř roky jsem v České republice odvedl na daních asi 2,8 miliard korun, za loňský rok to bylo více než 600 milionů," prozradil Valenta v rozhovoru pro Lidovky.cz s tím, že jeho příjmy z dividend Synotu se musí danit právě v zemi, ze které jdou.

 

 

Ani v tom, že musí trávit polovinu roku v Monaku, nevidí Valenta problém. "Jsem zvyklý pracovat naplno i 16 hodin denně," řekl Lidovkám.cz s tím, že se hodlá obklopit experty, kteří mu budou radit tak, aby se na schůze mohl připravit během letu z Monaka do Prahy.

 

Kdo je Ivo Valenta?

 

Ivo Valenta je osmapadesátiletý podnikatel, jeden z majitelů společnosti Synot, která se zabývá mimo jiné kursovými sázkami. Společnost Synot založil už v roce 1991s otcem a bratrem a název firmy je zkratka SYNové a OTec. Rovněž je předseda představenstva kyperské společnosti WCW World Capital Ventures Cyprus Limited, která je mateřskou společností skupiny Synot.

 

 

Jeho společnost Synot výrazně podporuje fotbal v Uherském Hradišti, je jeden z hlavích partnerů klubu 1. FC Slovácko (1. FC Synot). Už v roce 1994 založil fotbalovou akademii, která odchovala i například reprezentanta Michala Kadlece.

 

Kdo je Jiří Hlavatý?

 

Jiří Hlavatý rovněž uspěl v prvním kole senátních voleb. Je to šestašedásitletý miliardář, který vlastní textilní společnost Juta ve Dvoře Králové. V této firmě začínal od píky, od dělnickcýh profesí, přes vedoucího provozu až generálního ředitele. Tím se stal v roce 1989, v roce 2007 se pak stal majitelem Juty. Minulý rok se stal Podnikatelem roku. Zajímavostí je, že jeho Juta například vyráběla izolaci olympijské haly v Soči, nebo dodává moderní fotbalové trávníky v Česku.

TN.cz / hmr