Milionář, boxer, hráč politického zákulisí... Kdo je Jaromír Soukup

Jaromír Soukup (vpravo) při boxu. Zdroj: boxing.cz
Zdroj: Oficiální zdroj
Jaromír Soukup (vpravo) se na stránkách svého boxerského týmu chlubí snímky ze zápasu s Bělorusem Michailem Rakem. Vyhrál K.O. ve druhém kole.

Šedá eminence mediální scény, ale i politického zákulisí. Pro politiky prý nepracuje, ale kvůli ČSSD tlačil na šéfredaktora Práva. Seznamte se: Jaromír Soukup.

Ještě nedávno jeho jméno znali jen zasvěcenci. Teď se ale pražský podnikatel, milionář, boxer a stále výraznější hráč ve stínovém divadle oblopujícím špičkové politiky Soukup začíná objevovat v televizích, novinách a dalších médiích stále častěji.


V červnu oznámil, že se jako místopředseda Demokratické strany zelených chce dostat do poslanecké sněmovny a je ochoten do toho investovat až sto milionů korun.
 

Začátkem července přišel zvrat, strana se rozhodla, že kandidovat nebude a její šéfku Olgu Zubovou přijala na kandidátku ČSSD. Soukup ji i přesto chce sponzorovat, údajně asi deseti miliony. Více TADY.

 

"Říkejte mi Berlusconi," požádal nedávno redaktorku MF Dnes, když se ptala, jak by popsal svou pozici v českém byznysu a politice. Srovnání s magnátem, který díky spojení politické funkce s mediálním impériem prakticky ovládl italskou politickou scénu, zní zatím příliš ambiciózně. Nemusí to tak ale být napořád.
 

Mediální magnát

 
Jaromír Soukup se narodil 22.2.1969 v Mariánských lázních. V roce 1993 absolvoval práva na pražské právnické fakultě. Sám stoprocentně vlastní mediální agenturu Médea, která od roku 1991 působí na mediálním trhu. V roce 2008 utržila 2,3 miliardy korun a vydělala 125 milionů korun hrubého, čistý zisk měla 90 milionů.

 
Agentura třeba zprostředkovává firmám inzeráty v médiích. Tvrdí o sobě, že je druhou nejsilnější mediální skupinou v Česku a například do MF Dnes "dohazuje" Médea třetinu inzerce. Kromě této činnosti má Médea v Česku a na Slovensku ještě desítku dceřiných firem, které se zabývají poradenstvím, výzkumem trhu, PR a podobně.

 
Médea pracuje pro stovky firem. Chlubí se například referencemi od polostátního ČEZu nebo společnosti Zentiva.

 
I Soukup osobně pracuje příležitostně jako mediální poradce. Asi dvacet tisíc čtvrtletně mu prý za služby platí Petra Paroubková, manželka šéfa ČSSD. Právě Soukup jí prý poradil, aby otevřeně přiznala, že je těhotná, a neponechávala tisku prostor pro spekulace.
 

Politika: od zelených k ČSSD

 
Pro sociální demokracii nyní Médea organizuje předvolební kampaň. Chce straně například zajistit výhodné reklamní plochy.

 
V politice se ale Soukup začal angažovat už v roce 2006. Tehdy zaúvěroval kampaň Strany zelených, která poprvé pronikla do parlamentu. O několik měsíců později se ale ve zlém rozešel s předsedou strany Martinem Bursíkem. Ten Soukupa obvinil, že stál za policejním vyšetřováním daňových machinací v jeho firmě Ecoconsulting. Médea totiž Bursíkovi dělala účetnictví.

 
Nyní také Bursík tvrdí, že Soukup chtěl své blízkosti se zelenými využít k získání lukrativních zakázek od státních firem, například Lesů ČR. Soukup to ale popírá.

 
Střet se vystupňoval v době, kdy Soukup působil jako náměstek na ministerstvu školství. Bursík s premiérem Mirkem Topolánkem trvali na jeho odchodu, ministryně Dana Kuchtová ho ale podporovala. Konflikty skončily odchodem Kuchtové z úřadu.

Soukup pak začal rozvíjet spolupráci s zelenými nespokojenci: místopředsedkyní Kuchtovou a poslankyněmi Olgou Zubovou a Věrou Jakubkovou. Zubovou poté podpořil i při zakládání Demokratické strany zelených, kterou financoval prakticky sám. Na kampaň před evropskými volbami údajně straně dal pět milionů korun a za tuto částku polepil tváří Zubové celou republiku.

 
Ve financování jejích kampaní chce pokračovat. "Zelený program pro zdravé město", kterým se chce Zubová prezentovat před volbami do parlamentu, by měl podpořit deseti miliony korun. Kromě billboardů ale tentokrát chce víc využít internet a tiskovou reklamu.

 

Soukup ovlivňoval Právo

 
I když Soukup tvrdí, že byznys s politikou nesměšuje, přiznal, že letos na jaře zkusil ovlivnit to, co píše deník Právo o ČSSD. O kauze si přečtěte TADY.

 
Prý se mu nelíbilo, že list neinformoval o mítinku ČSSD, který se uskutečnil v Brně a na který přišlo 15 tisíc lidí. "Právo komentátorů a novinářů vyjadřovat své názory nezpochybňuji, ale noviny mají informovat o významných událostech," vysvětlil svou intervenci.

 
Maturanti pro Soukupa

 
Pro politickou kampaň angažuje Soukup i studenty. ČSSD i Demokratická strana zelených (spolu s ODS) bojují za odklad státních maturit, a Soukup neváhal využít i vlastní zaměstnance.

 
Protesty na komunitní síti Facebook organizuje jménem organizace Green Revolution (blízké straně Zubové) Markéta Zahradníková. Ta ale pracuje pro Médeu. Soukup navíc přiznal, že protestní koncert proti státním maturitám, který se uskuteční příští týden, bude přímo financovat.

 
Drogy a box

 
Zájmy Jaromíra Soukupa se ale netýkají jen politiky, má styky i v bezpečnostních složkách. Velkou "rybou" v jeho kontaktech je například Jiří Komorous, bývalý šéf protidrogové policie a nyní náměstek ministra vnitra pro policii.

 
Mezi těmito svými angažmá Komorous pracoval pro agenturu Médea Security, která se věnuje "bezpečnostní a pátrací činnosti" a plánuje se tam po odchodu z ministerstva zase vrátit. Vysvětluje to bohulibými úmysly, letos na jaře totiž agentura ohlásila službu Vypátrej a zachraň, která měla pomáhat dětem závislým na drogách.

 
Zajímavý je i další spoluvlastník Médea Security. Bělorus Jurij Krivoručko je totiž sedminásobný mistr světa v kickboxu, který v rámci Médea Boxing Teamu vychovává úspěšné boxery. K jeho žákům patří i další společník firmy, profesionální boxer Ondřej Pála.

 

Členem týmu je i sám Soukup, který se dříve věnoval desetiboji. Podle aktuálních statistik odboxoval sedmnáct profesionálních zápasů, šestnáct z nich vyhrál a při třinácti z nich soupeře knockoutoval.


Výroky Jaromíra Soukupa


O svém vlastním postavení v politice:
"Mnoho politiků se domnívá, že má moc je velká. Těch, kteří se na mě obrací a snaží se se mnou kvůli tomu vycházet, je hodně."

 
O co mu jde v politice:
"Lidé mají mnohdy pocit, často oprávněně, že podnikatel je jako prvok – že reaguje na světlo, tmu a prachy a možná někdy na sex. Takhle to ale u mě není."

 
Co ho na politice láká:
"Jestli si někdo myslí, že je to pro peníze, pak musím říct, že peníze, které se investují do politiky, se nevrátí. Veřejnost i novináři to mohou zkoumat, ale já říkám, že se ani vrátit nemohou. Další věc je společenská prestiž a postavení pro ovlivňování věcí veřejných, které bych chtěl mít, protože je mi to blízké."

 
Je možné spojení Demokratické strany zelených se Stranou zelených?
„Pro mě je absurdní představa spojit se se stranou, ve které jsou lidi jako Bursík či Jacques. Ale do budoucna to určitě možné je.“

tn.cz / kap