Výstava klenotů

Mimořádně jsou vystaveny korunovační klenoty! Podle legendy mají nadpřirozenou moc

Už od dob Karla IV. mohou být české korunovační klenoty vystavovány pouze na Pražském hradě a jen při zcela mimořádných příležitostech. A jedna taková nastane v příštích dnech. Od 10. do 19 května si je totiž bude možné prohlédnou ve Vladislavském sále.

Nejvzácnější a podle legendy i nejnebezpečnější součástí korunovačních klenotů je téměř dvou a půl kilogramová Svatováclavská koruna, která je osázená drahými kameny a perlami. Pojí se k ní totiž pověst, že ten, kdo si jí nasadí na hlavu neprávem, do roka zemře. A jeden nepotvrzený důkaz, že tato kletba platí, je znám i z 20. století.

 

V listopadu 1941 se totiž na důkaz své moci nechal s klenoty vyfotografovat i zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich. Ten se podle nikdo nepotvrzené legendy pověstem o jejím prokletí vysmál a na důkaz, že nejsou pravdivé si ji nasadil na hlavu.


 

V červnu dalšího roku pak zemřel na následky atentátu, který na něj provedli čeští výsadkáři ze skupiny Anthropoid. Důvodem její moci je možná také to, že je v koruně údajně zasazen trn z koruny Ježíše Krista.

 

Soubor korunovačních klenotů pak dále kromě koruny tvoří i pouzdro s poduškou, královské žezlo s pouzdrem, královské jablko s pouzdrem a korunovační roucho. Tradičně jsou pak také vystavovány s dalšími dvěma vzácnými předměty. Jde o Korunovační kříž a Svatováclavský meč.

 

Korunovační klenoty jsou běžně uloženy v Korunní komoře chrámu sv. Víta v Praze. Komoru přitom není možné odemknout jediným klíčem. Potřeba jich je totiž hned sedm. V držení je mají významné osobnosti českého státu.


 

Kdo má v držení klíče od Korunní komory
prezident republiky
předseda vlády
arcibiskup pražský
předseda Poslanecké sněmovny
předseda Senátu
děkan Metropolitní kapituly u sv. Víta
primátor hlavního města Prahy

 

Pokud se mají klenoty vystavovat, musí se stejně jako tento čtvrtek všichni držitelé klíčů sejít a komoru odemknout.

 

Připravte se na hodiny ve frontě


Na málokterou výstavu si lidé vystojí takovou frontu jako na korunovační klenoty. Když byly totiž v minulých letech vystaveny pro veřejnost, strávili lidé ve frontě i několik hodin. Dá se tedy očekávat, že trochu trpělivosti bude třeba i nyní. Kvůli speciálním pravidlům se navíc nemusí na spoustu lidí vůbec dostat řada.

 

"Příchod návštěvníků bude možný pouze od Starých zámeckých schodů přes Jižní zahrady Pražského hradu, odtud po Býčím schodišti na III. nádvoří, vchodem do Starého královského paláce, a to v pořadí, ve kterém návštěvníci přijdou. Vzhledem k tomu, že výstava je zdarma, nebude SPH vydávat žádné časové vstupenky nebo lístky na pořadí," stojí na internetových stránkách Hradu.

 

Malou náplastí však bude alespoň to, že pro čekající bude k dispozici občerstvení a toalety. Avšak pozor, do sálu nebudou vpuštěni lidé s kočárky a zvířaty. Naopak přednostně budou odbaveni Hradní stráží vozíčkáři, se kterými bude moci do sálu vstoupit ještě jeden člověk jako jejich doprovod.
 

Čekat můžete i zbytečně


Maximální denní počet návštěvníků bude také regulován na 5 tisíc. Na některé lidi se tak vůbec nemusí dostat. Klíčové v tomto ohledu přitom bude poledne, kdy se podle očekávání denní kapacita naplní a pracovníci Správy Pražského hradu uzavřou bránu z Opyše do Jižních zahrad.

 

Na výstavu se pak dostanou jen ti lidé, kteří už budou v tuto dobu za branou, tedy v Jižních zahradách, na Býčím schodišti a na III. nádvoří. Ti, kteří zůstanou před branou, tedy mimo areál Hradu, se již do výstavy v daný den nedostanou a nebudou mít ani přednost v další den. "Návštěvník, který se nedostane jeden den, byť přijel zdaleka, nemá žádný nárok na přednostní místo ve frontě další den," zní upozornění na internetových stránkách Pražského hradu.
 

 

tn.cz / mrk