Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Protekce na silnicích

Ministerský úředník králem silnic! Nově bude jezdit autem s majáčkem, jako má prezident

Hruška a kubice
Zdroj: Mediafax
Náměstek Hruška (vlevo) a ministr Kubice

Exkluzivní skupiny lidí, kteří mají právo jezdit s modrým majáčkem a mezi které patří například prezident republiky, členové vlády nebo záchranáři, nově rozšíří i jeden úředník. Konkrétně jde o náměstka ministra vnitra Jaroslava Hrušku.

Modré majáčky, které dávají řidiči absolutní přednost na silnicích, běžně používají složky integrovaného záchranného systému, tedy například hasiči či horská služba. Stejně tak mají obdobnou výhodu i ústavní činitelé jako prezident republiky, předsedové Poslanecké sněmovny a Senátu či členové vlády.

 

Do klubu zachránců a politiků ve významných funkcích ale narychlo přibyl nový člen. Do výčtu byl totiž zařazen náměstek ministra pro vnitřní bezpečnost, kterým v tuto chvíli je Jaroslav Hruška. Ten se tak stane i prvním úředníkem s touto protekcí.

 

“Náměstek ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost je z titulu své funkce povinen řešit řadu úkolů, které jsou zásadního významu pro bezpečnost České republiky a nutnost jejich řešení je velmi akutní,“ zdůvodňuje návrh ministerstvo vnitra v předkládací zprávě. “Návrh byl schválený na včerejším jednání vlády a souvisí s aktuální krizovou situací,“ doplnil mluvčí ministerstva Pavel Novák s tím, že Hruška, který je členem Ústředního krizového štábu, měl například velké problémy s průjezdem dopravními uzávěrami. Protekce na silnicích však náměstkovi už zůstane trvale.

 

 

Hruška je velkým oblíbencem současného ministra vnitra Jana Kubiceho (nez.), s kterým ho pojí minimálně dlouholetá pracovní spolupráce. Pracovali spolu totiž už na Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), kde Hruška například spolupracoval i na vyšetřování vraždy kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. Pachatele se však najít nepodařilo.

 

Po boku svého šéfa Kubiceho také zasednul v květnu 2006 na jednání sněmovního branného výboru, kde poslancům předložili takzvanou “Kubiceho zprávu“, která upozorňovala na údajné propojení organizovaného zločinu a státní správy. Informace z tohoto spisu pak unikly do médií několik dní před volbami, což například dřívější premiér Jiří Paroubek označil za spiknutí.

 

Patří také do trojice úředníků, kteří v loňském roce získali vůbec největší odměny. V jeho případě to bylo 300 tisíc korun. Více než on už dostal jen bývalý náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška, který nyní čelí obvinění z korupce a jeden z náměstků ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09).
 

tn.cz / mrk