Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Ministerstvo vnitra má na krku machinace s dotacemi! Padlo několik trestních oznámení

Ministerstvo vnitra manipulovalo s evropskými dotacemi. Šlo o úmyslné zdražování zakázek, nebo vyplácení mzdy přímo z evropských fondů. Vedení podalo hned několik trestních oznámení.

Vnitřní audit na ministerstvu vnitra odhalil machinace s evropskými dotacemi. Podle pondělních informací TV Nova zhruba deset lidí, včetně ředitelů jednotlivých odborů, například úmyslně předražovalo zakázky.

 

Ministerstvo například dostalo evropské dotace na čtyři odborné konference, ve skutečnosti se však konala jenom jedna. Dalším příkladem byl plat řidiče jednoho z náměstků. Ten bral 80 tisíc korun měsíčně z evropských fondů, figuroval totiž jako technický konzultant.

 

Podle informací TV Nova mezi hříšníky figurují třeba Jindřich Kolář, bývalý vrchní ředitel sekce informatiky, nebo Martin Páral a Laszlo Hajnal, kteří vedli odbor programového řízení, a také Jaroslav Chýlek, exnáměstek pro informatiku.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Ministři chtějí zase zvýšit DPH! Podívejte se, jak by zdražily potraviny

 

Současné vedení proto podalo hned několik trestních oznámení. "Jak na řadové zaměstnance, tak i na ředitele odborů, a případně o patro výš," potvrdil náměstek ministra vnitra Radek Šmerda.

 

"My jsme skutečně přijali od ministerstva vnitra trestní oznámení ve věci poskytování právních služeb tomuto ministerstvu," řekl mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej.

 

Podle zjištění auditu se finanční machinace děly v letech 2009 a 2010 za působení ministrů Martina Peciny (ČSSD) a Radka Johna (VV), škoda jde do desítek milionů korun.

 

Pecina a John se hájí tím, že jejich lidé všechno kontrolovali. "Já mám za to, že za mne se nečachrovalo. Dnešní řeči jsou jen hledání viníků. Ať si mládenci zametou před vlastním prahem,“ řekl TV Nova Pecina.

 

Ani John nepřipouští, že by k machinacím docházelo za jeho působení."Ta trestní oznámení, jak jsou dána, ta se týkají lidí, kteří byli za mě propuštěni nebo sesazeni. Takže ty věci jsou dříve,“ uvedl John.

 

Podle vedení ministerstva vnitra by během několik dní mohla padnout další trestní oznámení. Spekuluje se o tom, že by se jedno z nich mohlo týkat některého z bývalých náměstků, informovala TV Nova.

klab tn.cz / Mediafax