Ministerstvo zahraničí varuje: Do Chorvatska jeďte raději s pasem

Ministerstvo zahraničí vydalo nové varování - i když je možné do Chorvatska cestovat pouze na občanský průkaz, měli byste si vzít raději cestovní pas.

Nařízení chorvatské vlády, že stačí občanský průkaz, hraniční kontroly ne vždy dodrží. Dokonce se stal případ, že české turisty s občankami do Chorvatska vůbec nepustili už úředníci Slovinska.

 

VÍCE SE DOZVÍTE V REPORTÁŽI TV NOVA POD TITULKEM ČLÁNKU

 

Typickým příkladem je pan Kutina, který vyrazil s přáteli na dovolenou do oblíbeného Chorvatska. Na slovinsko-chorvatských hranicích ho ale čekala studená sprcha.

 

"Jsme jeli dvě auta. To první projelo a přitom tam měli dva pasy a občanku. Pak jsme jeli my s kamarádem, dali jsme celníkovi občanky a on, že chce pas," popisuje příhodu Lukáš Kutina. Museli se s kamarádem tedy vydat na českou ambasádu do 150 kilometrů vzdálené Lublaně pro nové pasy.

 

A jak dopadl druhý pokus? Projeli. "Když jsme jeli přes hranice podruhé, říkám kamarádovi, ať schová pasy, že to zkusíme znova. A projeli jsme bez problémů," dodává.

 

Jednání slovinských celníků nedokázalo vysvětlit ani Slovinské velvyslanectví v Praze.

 

"Chorvatsko navštěvuje téměř milion českých turistů ročně a jsme šokováni tímto přístupem, protože podle oficiálních informací je vstup do Chorvatska možný jen na občanský průkaz," říká Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří.

 

Možnost cestování jen s občankou je dobrou vůlí chorvatských úřadů. Ministerstvo zahraničí proto varuje: Berte sliby chorvatské strany s rezervou.

 

Pokud se do Chorvatska chystáte, díky pasu si ušetříte možné zdržení. Tomu se ale tento víkend nevyhnete na dálnicích vedoucích na jih. V části Německa totiž začínají prázdniny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Tomáš Hauptvogel TV Nova