Klausova nadílka

Ministr Blažek se zastal Klause: Jeho amnestie nikomu život nezničila

Senát a veřejné slyšení k amnestii
Zdroj: Mediafax

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) na veřejném slyšení v Senátu ve čtvrtek prohlásil, že amnestie nikomu život nezničila, na rozdíl od justičních omylů. Senátor Antl ho vyzval, aby se na to šel zeptat těch, kdo přišli o peníze v zastavených hospodářských kauzách.

Za vládu dorazil na veřejné slyšení jen Blažek, premiér Petr Nečas je na zahraniční návštěvě v Bavorsku a z Hradu zákonodárcům vzkázali, že se o amnestii nebudou bavit. Václav Klaus dokonce neváhal říci, že jsou senátoři směšní, jestli přezkum jeho rozhodnutí myslí vážně.

 

Senátoři hledají spolu s odbornými právníky odpověď na to, jak na příště zabránit tomu, co způsobil článek 2 novoroční amnestie, tedy zastavení velkých hospodářských a korupčních kauz, v nichž nevinní lidé přišli o miliardy. Řešením má být buď ústavní žaloba na prezidenta, nebo omezení jeho pravomocí v Ústavě.

 

 

Proti tomu se Blažek postavil, podle něj není dobrý nápad měnit zákony pokaždé, když se v praxi narazí na problém. Navíc podle něj Klaus prostě využil svého práva. "Po vyhlášení amnestie se objevilo několik problémů teoretických i praktických. Jeden z nich byl, zda premiér musí kontrasignovat. Co mohu prohlásit, v naší ústavní zvyklosti premiér amnestii podepisuje, odmítne jen, když považuje akt za fakticky nemožný nebo v rozporu s Ústavou. Já považuji Klausův krok za ústavní, zákonný a legitimní – nehodnotím, jestli je vhodný, správný či morální,“ shrnul Blažek.

 

Zmínil, že amnestie je tu proto, aby napravovala možné justiční omyly, a připustil, že se dějí. "Mohu uvést případ pana Šafránka, byl ve vazbě a vězení za znásilnění, které nespáchal. Zničilo mu to celý život, rozpadla se mu rodina. Amnestie nikomu život nezničila. Ale teď v případě pana Šafránka nepřijdu se změnou zákona, protože se prostě občas stávají věci, které zákon nedokáže ohlídat,“ řekl Blažek právníkům a senátorům v sále.

 

 

Na to mu oponoval senátor Miroslav Antl, který nesouhlasí s tím, že by Klausův akt milosrdenství přinesl něco dobrého, obzvláště v problematickém článku 2. "Když říkáte, že amnestie nikomu nezničila život, zeptal bych se těch poškozených z hospodářských kauz, zeptal bych se těch, komu propuštění ublížili nebo se mu vysmívají, zeptal bych se soudců a státních zástupců, kteří se kauzám dlouho věnovali, jestli jim to nezničilo život, nebo aspoň nezpůsobilo psychickou újmu,“ zmínil Antl.

 

Odborníci diskutují od deseti hodin dopoledne, nejprve jsou na řadě odborné referáty, pak nastane rozprava. Na konci přijme ústavně-právní výbor usnesení, jaký je správný postup, když prezident vyhlásí amnestii, která je podle Antlových slov ostudná.

 

Ministr Blažek prohodil, že každý další prezident už si velice dobře rozmyslí, jestli a jakou amnestii vyhlásí. "Nový prezident, bude-li chtít být zvolen znovu, ať už to bude kdokoli, bude poučen z toho, jak nakládat s amnestií, z ryze prakticko-politických důvodů. Klaus asi také nepředpokládal tu vlnu nevole, co se zvedla, nevím, nemluvil jsem s ním o tom. A kandidáti to v kampani využili, takže další prezident si rozmyslí, jaký rozsah a podobu amnestii vtiskne,“ uvedl místopředseda ODS.

 

Přidal ještě aktuální čísla: ke 4. únoru bylo z vězení propuštěno asi šest a půl tisíce lidí a trestní stíhání bylo zastaveno v případech 17 947 osob.


 

Kateřina Surmanová TN.cz