Ministryně omdlela při bezvýsledném jednání o rozpočtu

Ministryni spravedlnosti Kovářové se ve Sněmovně udělalo špatně. Naštěstí byli po ruce poslanci-lékaři.

Ministryně Kovářová je známá i jako autorka románů sci-fi. Teď se ale stala tvrdá realita. Šéfce spravedlnosti se udělalo nevolno a zhroutila se. A to právě v době, kdy u řečnického pultíku hřímal místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.


Ministryně byla bledá téměř jako její bílý kabátek od kostýmku. Ještě před příhodou se v lavicích pro členy vlády bavila s jedním z kolegů, pak vstala a po vrávorající chůzi padla na zem.

 

"Zavolejte lékaře," křičel na poslance šéf Sněmovny Vlček.

 

Pomohli sociální i občanský demokrat
 

Duchapřítomně se zachoval středočeský hejtman a poslanec ČSSD David Rath. Ten zapomněl na stranické spory a to, že Kovářovou do vlády nominovala ODS. Ministryni lékař Rath ošetřil. U incidentu byl i další lékař, kterým je Boris Štastný z ODS. Ten se domnívá, že Kovářová bojuje se začínající chřipkou. Ministryně odjela ze Sněmovny přímo na ošetření do nemocnice.

 

"Kolegové mi zavolali na mobil, hned jsem běžel do sálu," řekl tn.cz Šťastný s tím, že společně s Rathem dali Kovářovou do stabilizované polohy. "Byla při vědomí, komunikovala s námi," uvedl. Štastný dodal, že profesi lékaře už využil v minulosti několikrát při předvolebních mítincích.


Vlček současně vyzval kameramana na galerii pro novináře, aby situaci nenatáčel, protože se to podle něj neslučuje s etickými pravidly. Požádal ochranku, aby natáčení znemožnila.

 

Předseda Sněmovny Miloslav Vlček po incidentu na 10 minut přerušil jednání.

 

Ministryně musí do postele

 

Léčení ministryně Kovářové zřejmě potrvá několik dní. V době její nepřítomnosti ji bude zastupovat první náměstek Marek Görges, řekla mluvčí ministerstva Jitka Zinke.


"Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová měla dnes v Poslanecké sněmovně zdravotní indispozici způsobenou virózou, teplotou a vyčerpáním organismu. Nyní je její stav již stabilizovaný a lékař doporučil klid na lůžku," uvedla.

 

Poplatky by kraje vracet neměly, řekl ministr vnitra


PŘÍMÝ PŘENOS z jednání Sněmovny sledujte TADY.

 

Dopolední program Sněmovny ovládla debata o rozpočtu. Ten poslanci projednávají v prvním čtení. Ani ve čtvrtek ale nedospěli k výsledku a pokračovat budou ještě v pátek.

 

Připomínky k rozpočtu přednesli zástupci ČSSD, lidovci a zelení. Úřadující šéf zelených Ondřej Liška požaduje více peněz pro školy a méně na dálnice. Lidovci a sociální demokraté zase varovali, že chtějí víc peněz na sociální výdaje, na dotace zemědělcům a na zvýšení mateřské. Zástupci ODS zvyšování výdajů kritizovali.

 

Diskuze se dotkla i problematiky proplácení zdravotnických poplatků kraji. Ministr vnitra Martin Pecina k tomu řekl, že všechny kraje s výjimkou Prahy a Plzně jeho úřad vyzval k "nápravě".

 

Podle exministra Petra Nečase toto rozhodnutí dokazuje, že kraje porušují svým postupem zákon. Do krajů se Nečas obul i při diskusi o tom, která strana má větší podíl na seškrtání výdajů na sociální služby v krajích – zda ODS nebo ČSSD.

 

Poté diskuze přerostla ve spor se středočeským hejtmanem Davidem Rathem, kterého Nečas nazval "hejncem", kombinací hejtmana a poslance, novým druhem na české politické scéně. "Pan poslanec je křesťan, takže bude muset zajít do zpovědnice a dát si deset otčenášů a deset zdrávasů," kontroval Rath, který obvinil Nečase ze lživých argumentů. Nečas řekl, že by se náboženské přesvědčení na půdě Sněmovny nemělo zneužívat, a dodal, že Rath tímto potvrdil, že on se naopak nerozpakuje lhát a cítí se beztrestný.

 

Více si o jednání přečtěte TADY.

 

Zkolaboval i Špidla

 

Jednání ve Sněmovně bývají vypjatá často. Leckdy se při šarvátkách mezi levicí a pravicí schyluje i k fyzickým útokům. Zatím ale zůstává jen u vztyčených prostředníčků. Exministr financí Miroslav Kalousek se ale gesto šéfa ODS a expremiéra Mirka Topolánka snažil zlehčovat. Prý mu pouze vzkazoval, že "je jednička".

 

Podobně jako Kovářové se ještě v dobách, kdy byl českým premiérem, udělalo ve Sněmovně špatně Vladimíru Špidlovi. Toho nakonec semlelo soukolí české politiky. Teď se mu ale daří v Bruselu jako eurokomisaři dobře.

 

Poslanci po chvilkové pauze začali opět jednat. Na programu je rozpočet i situace na plzeňských právech.

ora s přispěním Vladimíra Keblúška TN.cz