Jak to bylo?

Možná měl ebolu, k lékaři šel až po PĚTI DNECH! Příběh pacienta

Ebola
Zdroj: isifa.com
Téma:

Špičky českého zdravotnictví odhalily detaily k příběhu pacienta, který nakonec skončil v péči specialistů Na Bulovce s podezřením na ebolu. A zdá se, že český podnikatel riziko podcenil.

Šestapadesátiletý podnikatel, který nedávno navštívil africkou Libérii a nedávno se vrátil do ČR, si podle všeho vůbec nechtěl připustit, že by mohl mít ebolu a ohrozil tak všechny kolem sebe.


"Muž měl horečky pět dní, než se odhodlal jet k lékaři. Do nemocnice Na Homolce naštěstí cestoval autem, ne městskou hromadnou dopravou," řekla ředitelka nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská.


To znamená, že celých pět dní mohl nakazit všechny, kdo s ním přišli do styku, včetně svých nejbližších. Ebola se totiž začíná až v momentě, kdy propuknou příznaky. Dokud je virus v inkubační fázi uvnitř těla, jsou ostatní lidé naštěstí v bezpečí.


Pacient do nemocnice Na Homolce přišel na běžnou pohotovost jako kdokoliv jiný. Až když lékaři zjistili, kde nedávno byl a jaké má potíže, okamžitě ho od ostatních izolovali. Později zdravotníci navštívili i podnikatelovy příbuzné, ti jsou naštěstí zdraví.


Pro potenciálně nebezpečného pacienta přijela na pohotovost speciální "infekční" sanitka, která ho odvezla Na Bulovka, kde jsou na ebolu připravení.


"Kvůli nebezpečí nákazy ebolou jsme celou infekční kliniku uzavřeli a z obou pater preventivně evakuovali ostatní pacienty na jiná oddělení. A kolem muže se zdravotníci pohybovali jen ve skafandrech," doplnila Vrbovská.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Chlapec bojuje s těžkou nemocí. Svléká se jako had!

Výsledky pitvy: Iveta Bartošová byla vážně nemocná. Potřebovala transplantaci!

pez TN.cz