Muslimové se rozpínají po Česku! V Hradci získali objekt pro mešitu

Mešita
Zdroj: oficiální zdroj
Ilustrační foto.

Předkupní právo na objekt pro vlastní mešitu, tedy islámské centrum, nedávno získala muslimská obec v Hradci Králové. Agentuře Mediafax to potvrdil Nizar Al-Korbani z vedení hradecké muslimské obce a doplnil, že během roku by organizace chtěla shromáždit finance potřebné k odkoupení budovy.

Vhodný objekt, na jehož vyhledávání a přípravě pracovali muslimové dva roky, se nachází v Drahoňovského ulici na okraji města a jde o bývalou ubytovnu. Muslimové již v budově pořádají páteční modlitby, na nichž se schází kolem 50 lidí.

 
"Jedna místnost v přízemí je modlitebna, pak je tam studovna a místnost určená ženám. V patře je ubytování pro pět lidí. Uvažujeme ale o stavebních úpravách, na které však musíme sehnat peníze, stejně jako je sháníme na samotný provoz," řekl Al-Korbani. Budovu v ceně přes pět milionů korun muslimská obec našla na inzerát, dodal. Nyní chce dokonce roku shromáždit peníze na její zaplacení.

ČTĚTE TAKÉ:
 
Finanční prostředky získává muslimská obec z darů svých členů, kterých je mezi 100 a 150 (většinou studentů), dále od sponzorů a díky podpoře dalších subjektů.
 
Podle předsedy ústřední Muslimské obce ČR Muneeba Al-Rawiho by bylo ale daleko vhodnější zakoupit pozemek a na něm vybudovat novou mešitu, která by lépe vyhovovala představám muslimů. Nejde prý o vnějšek, ten může vypadat teoreticky jakkoli. "Jde o vnitřní dispozice – umývárny, modlitebnu, místnost k posezení. Zvenčí to může vypadat jako výrobní hala nebo bungalov. Proto převládá názor, že brněnské centrum vyhovuje více než to v Praze na Černém Mostě," uvedl Al-Rawi a doplnil, že by bylo lepší mít mešitu jako takovou a nespojovat ji s ničím jiným, ani s ubytováním.
 
Al-Rawi ale připustil, že finance se na takovou akci shánějí pomalu, proto by například pomohlo, kdyby se dala část objektu komerčně využít a peníze z pronájmu by alespoň částečně pokryly výdaje. "Na samotnou mešitu by stačilo třeba jen 60 až 80 metrů čtverečních. Od státu nemáme právo dostávat nic. To je na jednu stranu dobře, protože nám to nikdo nemůže vyčíst. Nikdy jsme nechtěli, aby nám nějaká země či instituce něco dávaly, a tím i diktovaly," doplnil šéf muslimů v Česku.
 
Proti snahám muslimů vybudovat si ve stotisícovém Hradci své centrum se již před časem vzedmula vlna odporu. Loni v srpnu vznikla z popudu kandidáta strany Suverenita Valentina Kusáka iniciativa AntiMešitaHK společně s peticí proti výstavbě islámského centra. Tu dosud podepsaly zhruba dvě tisícovky lidí. Boj proti mešitám v Česku jako jednu ze svých politických karet před loňskými podzimními volbami vytáhla i předsedkyně strany Jana Bobošíková.

 

Mediafax