Unikátní operace

Jakub (37) žije bez srdce už 148 dnů, ale těší se na transplantaci

Místo srdce má v těle dvě mechanická čerpadla. Díky nim Jakub Halík žije. Sedmatřicetiletý hasič nyní čeká na transplantaci.

Jakub Halík (37) má místo srdce v těle dvě pumpy a i přes to se cítí velmi dobře. Čerpadlo, které nahradilo jeho nemocné srdce, dostal od lékařů z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).
 

"Nemám tep, ale jinak funguji jako normální člověk,“ popsal Halík ve středu na tiskové konferenci svůj současný stav. Pumpa v jeho těle nenapodobuje pulz a tlukot srdce, jen pohání krev v těle.
 


 

Halík teď nastoupí do transplantačního programu a lékaři mu začnou hledat vhodného dárce. "Průměrná čekací doba na srdce je osm měsíců. On by potřeboval srdce od takového chlapa, jako je on sám,“ uvedl přednosta kardiocentra Jan Pirk.
 

Podobnou operaci, kterou provedli nyní lékaři v IKEMu, jako první na světě udělali lékaři v americkém Texasu. Jejich pacient ale po týdnu zemřel. Halík je v naprosto jiné situaci. Pokud bude úspěšná i transplantace, má dokonce naději, že se vrátí pracovat mezi kamarády hasiče. 

 

juz tn.cz / Mediafax