Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Nedůvěryhodný kancléř?

Mynář stále nemá prověrku a Hradní stráž mu salutuje!

Už téměř rok pracuje Vratislav Mynář na postu hradního kancléře a pořád ještě nemá bezpečnostní prověrku. Požádal o ni až poté, co mu prezident Miloš Zeman pohrozil, že bez ní bude muset z Hradu odejít. Ke své práci totiž potřebuje prověrku nejvyššího stupně - tedy na přísně tajné.

21 měsíců! Tak dlouho už je Vratislav Mynář šéfem kanceláře prezidenta republiky. Na rozdíl od svých předchůdců stále bez bezpečnostní prověrky. To znamená, že by neměl mít přístup k některým utajovaným dokumentům nebo by se neměl účastnit některých důležitých schůzek - v září například nemohl na summit NATO.

 

"Kancelář prezidenta republiky funguje tak, jak má, a veškeré formáty jednání jsou uzpůsobeny této situaci," prozradil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

 

A jak reagoval samotný Mynář na to, že nemá bezpečnostní prověrku? "V tuhle chvíli se ptáte toho nepravého, je to zcela v kompetenci Národního bezpečnostního úřadu a já nemám žádné nové informace o tom vývoji," uvedl kancléř.

 

Národní bezpečnostní úřad ale podle zákona konkrétní informace o jednotlivých prověrkách zveřejňovat nemůže. Národní bezpečnostní úřad má na vyřízení bezpečnostní prověrky na stupeň přísně tajné devět měsíců. Podle potřeby tuto lhůtu může ale prodloužit až na dva a čtvrt roku.

 

 

Průtahy mohou být známkou komplikovaného prověřování. Spekuluje se o tom, že úřadu by se nemusely líbit některé Mynářovy kontakty, i žaloba podaná bývalým hradním právníkem Pavlem Hasenkopfem. Hrad ale komplikace popírá.

 

Deník Blesk v minulých dnech přistihl Mynáře, jak mu při příchodu do práce vzdává hold hradní stráž, na což úředník nemá právo. Novinářům tvrdil, že mohl branou procházet s někým dalším, komu pocty náleží. Přitom video ukazuje, že šel sám.

TN.cz / TV Nova / Zuzana Štíchová