Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Mystifikaci o krachu romské strany si vymyslel extrémista z Dělnické strany

Zpráva o zloději pokladníkovi, který ještě před založením okradl novou romskou politickou stranu, jíž 9. února zveřejnily Parlamentní listy, se ukázala jako smyšlená. Za touto lží stojí člen extrémistické Dělnické strany Václav Prokůpek. Informují o tom s omluvou parlamentnilisty.cz.

Zpráva Parlamentních listů uváděla, že ustavující sjezd nové Evropské romské strany skončil krachem poté, co s penězi zmizel pokladník strany Jan Horváth z Prahy. Autor textu citoval s plnými jmény i údajné přítomné Romy a sjezd popisoval jako kdyby se ho sám účastnil. Jak se ukázalo, zpráva byla zcela vylhaná.
 

Pravdu pomohli odhalit společným úsilím novinář Patrik Banga a publicista a občanský aktivista František Kostlán. Ti zjistili, že se v Ústí nad Labem žádná Evropská romská strana nezakládala. Nenašli ani citované svědky z údajného sjezdu, ačkoliv byli uváděni plným jménem a současně i s bydlištěm. Informace Parlamentních listů podle Bangy a Kostlána ověřovala i místní policie. A rovněž bez výsledku.
 

Redakce Parlamentních listů sice nejprve hájila svého spolupracovníka a autora vylhaného článku Václava Prokůpka a dokonce tvrdila, že má k dispozici i audiozáznam ze sjezdu strany, ale následující den zveřejnila omluvu. Parlamentní listy navíc uvedly, že se zmiňovaným autorem nadobro přerušily spolupráci.
 

Autorovy motivy ke zcela úmyslné lži a mystifikaci jsou zřejmé z jeho životopisu. Václav Prokůpek je úzce spjatý s extrémisty z Dělnické strany (DS). Fungoval jako stranický regionální šéf. Poté, co byla Dělnická strana úředně zakázána, se stal členem nástupnické organizace Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) a za ni se neúspěšně pokoušel kandidovat v parlamentních volbách 2010.
 

I bez spojení s extrémisty je Václav Prokůpek kontroverzní a prapodivnou osobou. Neoprávněně například užíval tituly Ph.D. a Ing, s nimiž se mu podařilo ošálit několik vysokých škol, kde přednášel jako pedagog.
 

Dvakrát byl také odsouzen k podmíněnému trestu za fyzické útoky. Nejprve za napadení poslance Vladislava Vilímce (ODS) v Plzni a poté za to, že zbil pětasedmdesátiletého důchodce v Mirošově. V rámci vyšetřování se duševním stavem Václava Prokůpka zabývali i soudní lékaři. Dospěli k názoru, že jde o muže s poruchou osobnosti a narcisistními sklony.

tn.cz / gar