Hrozivá statistika

Mýtus padl! Sedadlo smrti je vzadu, mladí se tam totiž příliš nepoutají

Nehoda auta
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto

Podle letošních statistik nehod padl letitý mýtus. Sedadlo smrti není na místě spolujezdce, ale na zadním sedadle!

Ze statistik vyplývá, že na zadním sedadle zemře člověk při každé 184. nehodě, na místě spolujezdce jde o každou 218. nehodu. Informaci přineslo úterní vydání Mf Dnes. Řidiči umírají při každé 315. nehodě a ze statistik vyplývá, že jejich místo patří ve vozidle mezi jedno z nejbezpečnějších.
 

Podle dopravních policistů je jízda vzadu nebezpečnější, protože lidé na zadních sedadlech často nepoutají. "Navíc už u nás jezdí hodně vozidel, která jsou vybavena airbagy,“ uvedl pro Mf Dnes šéf dopravní policie Leoš Tržil.
 

Podle průzkumů vyplývá, že nejvíce nebezpečné je sedadlo vpravo vzadu. Při vážných nehodách, když se vůz převrátí na střechu, se totiž jako první zdeformuje pravá zadní část. To samé platí i v případě, že auto sjede ze silnice či narazí do stromu. "Zadní část vozidla neposkytuje dostatečnou absorpci deformační energie,“ řekl v Mf Dnes expert na dopravní bezpečnost Petr Moos.
 

Nováčci více riskují
 

Podle statistik nejčastěji umírají mladí lidé, kteří jednak sedávají na zadních sedadlech, jednak se daleko méně poutají. Až třetina nováčků za volantem přiznala, že se za poslední dobu v autě nepřipoutala. Polovina z nich navíc jezdí nepřipoutaná pravidelně. Každý šestý člověk ve věku mezi 18 a 24 lety říká, že bezpečnostní pásy jsou v autě zbytečné.
 


Mf Dnes dále uvádí, že průzkum odhalil, že až čtvrtina začínajících řidičů za jízdy klidně telefonuje, polovina nováčků pak jezdí rychleji než je dovoleno. "Jsou to alarmující výsledky zejména s ohledem na to, že k porušování pravidel se nepřizná každý. Řidiči-začátečníci jsou navíc častými viníky dopravních nehod a i z toho důvodu jsou data znepokojivá,“ říká manažer výzkumu Boris Tománek.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / hmr