Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

V Praze létaly dlažební kostky. Při střetech anarchistů a ultrapravice bylo zraněno pět lidí

Anarchisté se střetli s příznivci DSSS - 2
Zdroj: TV Nova
Anarchisté se střetli s příznivci DSSS

Současná politická situace nahrává levici a v duchu odporu proti vládě se také většina z nich ponese. Komunisté protestovali u Křížíkovy fontány. Do pražských ulic vyrazili anarchisté. Ulici Na Můstku si zabrala ultrapravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti.

Svátek práce je i tento rok příležitostí k protivládním protestům. Prostor před Křižíkovou fontánou na holešovickém Výstavišti patřil dopoledne KSČM. Odpoledne je vystřídali příznivci ČSSD. Střed Prahy si pro sebe zabrala Vandasova DSSS a anarchisté okupovali Střelecký ostrov a náměstí Republiky. Občanští demokraté vyrazili na Petřín.

PODÍVEJTE SE NA VIDEO:

 

Průběh dění v Praze jsme sledovali ON-LINE

 

16:52 Příznivci DSSS došli na náměstí Jiřího z Poděbrad a po několika projevech akci oficiálně ukončili. Účastníci se pomalu rozcházejí. Někteří na místě zůstávájí a debatují v hloučcích.

 

16:37 ODS si za centrum své odpolední akce zvolila pražský Petřín. Na shromáždění představila své tři kandidáty do senátních voleb.

 

16:36 Podle informací policie skončil jeden policista v nemocnici. Další dva byli ošetřeni na míístě.

 

16:23 Policie po střetu anarchistů s ultrapravicí zadržela dvaadvacetiletého muže, právě ho vyslýchají. Podle údajů policie bylo během útoku zraněno pět lidí, z toho tři policisté. "Zadržený útočil na policisty pepřovým sprejem," uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

 

16:19 Z Můstku se ultrapravice vydala přes Václavské náměstí na náměstí Jiřího z Poděbrad.

 

16:14 Anarchisté se vrátili na Střelecký ostrov. Jejich počet průvodem Prahou značně nabobtnal. Na náměstí Republiky vyšlo asi 300 lidí, zpátky se vrátilo asi třikrát tolik. Ještě zazněly poslední projevy a tím oficiální část protestů skončila.


16:02 Do pražských ulic se vydali také příznivci DSSS. Policie je proto stále ve střehu.

 

 

Demonstrace 1. května - DSSS

1
/
4
Zdroj: Mediafax
Na Můstku se sešli příznivci DSSS - 1


15:41 Při střetu anarchistů s DSSS byli zraněni dva lidé. Staršího muže zasáhla do hlavy dlažební kostka a převzít si ho museli záchranáři, ti také vyjížděli ke zraněné ženě. Vzduchem létaly plastové i skleněné láhve.

 

Větším střetům zabránili policejní těžkooděnci, kteří davy demonstrantů od sebe oddělili.

 

15:40 Komunisty u Křižíkovy fontány vystřídali odpoledne příznivci ČSSD.

 

15:32 Anarchisté dělají často zastávky. Vyplňují je projevy.


15:24 Průvod anarchistů již pochoduje po Národní třídě.

 

15:21 Pří střetu Anarchistů s příznivci DSSS bylo zraněno několik lidí. Kromě láhví někdo házel i dlažebními kostkami.

 

 

15:11 Anarchisté došli ke shromáždění DSSS a mezi oběma tábory začaly lítat plné, prázdné i poloprázdné plastové láhve. Situace je napjatá. Těžkooděnci mají co dělat aby od sebe oba tábory udrželi.

 

15:06 Anarchisté při svém pochodu zanechávali před bývalou Živnostenskou bankou a Dětským domem krabice. Jejich majitelé se mají sbalit a vypadnout.

PODÍVEJTE SE:

 

15:02 Tomáš Vandas ohlásil svou kandidaturu na prezidenta a požádal své příznivce o podporu.

 

14:44 Anarchisté se z náměstí Republiky vydali po Příkopech směrem k ulici Na Můstku, kde mají svůj hlavní tábor příznivci ultrapravicové DSSS. Jejich průvod obklopují ze všech stran policisté.

 

14:28 Předseda DSSS Tomáš Vandas má na podiu řeč. Kritizuje v ní vládu a premiéra Petra Nečase.

 

 

14:21 Na náměstí Republiky zaznívají hesla jako: "Postavme se kapitalismu každý sám za sebe", "ekonomika je konstrukt".

 

14:07 Na Můstku se začínají scházet příznivci DSSS. Zatím jich tam je asi 150, informoval reportér TV Nova.

 


13:49 V Brně se příznivci KSČM sešli na Moravském náměstí. Setkání skončilo před polednem a zúčastnilo se ho asi 600 komunistů.

 

13:47 Anarchisté různě posedávají v prostoru náměstí. Někteří tancují, jiní bubnují.

 

 

13:13 Na náměstí Republiky je asi 300 anarchistů. Než začne vlastní demonstrace, tak jim čekání vyplňuje poslech hudby, která se line z otevřené dodávky.

 

Oslavy Svátku práce - anarchisté

1
/
16
Zdroj: Mediafax
Shromáždění anarchistů v Praze - 4

 

12:57 Anarchisté došli na náměstí Republiky. Pochod se obešel bez komplikací. Podle našich redaktorů počet těžkooděnců na náměstí Republiky značně převyšuje počet demonstrujících.

 

12:22 Nad průvodem anarchistů létá vrtulník.

 

12:20 Na oslavě Svátku práce KSČM na pražském Výstavišti nechyběl ani Milouš Jakeš.

 

KSČM slavila Svátek práce u Křižíkovy fontány

1
/
22
Zdroj: Mediafax
Shromáždění KSČM na pražském Výstavišti - 20 ; Na shromáždění nechyběl ani Milouš Jakeš


12:05 Anarchisté se ze Střeleckého ostrova vydali na pochod na náměstí Republiky. Trasu pochodu ještě na poslední chvíli konzultovali s policisty a povede k Národnímu divadlu, poté zamíří kolem pražského Magistrátu na náměstí Republiky, kde v jednu hodinu odpoledne začíná demonstrace  Miřme na správné cíle.

 

Pochod znamená dopravní komplikace. Některé ulice jsou zcela uzavřeny a řidiči i MHD je musí objíždět.

 

11:37 Na Střeleckém ostrově se zatím rozrostly řady anarchistů. "Už je tu asi padesát anarchistů," informoval náš redaktor na místě. Na stejné místo dorazila i Jana Bobošíková, předsedkyně strany Suverenita a kandidátka na prezidenta. Dlouho na místě však nezůstala. Pryč ji vyprovodil pískot anarchistů a pokřiky například "Klausova poskokyně".
 

 

11:24 Na Střeleckém ostrově, který si tradičně zabrali anarchisté, je zatím klid. Hrstky příznivců Antify se zatím ztrácí v davech běžných návštěvníků, kteří se na ostrově třeba sluní.

 

11:13 Prvomájové oslavy jsou zatím poklidné. Demonstranti zatím dopravní kolaps nezpůsobili a prozatím se vyhýbají i výtržnostem. Přesto na bezpečnost v metropoli dohlíží stovky policistů a ve vzduchu lítí vrtulník. Vltavu hlídá říční policie.

 

11:02 Příznivci KSČM, kteří zavítali na Výstaviště hojně podepisovali i petici, která požaduje mimo jiné rozpuštění parlamentu nebo zastavení připravovaných církevních restitucí. Ikdyž prý lidé mají díky vládním reformám hluboko do kapsy, nezapomenula většina účastníků přihodit pár drobáků do kasičky na dobrovolné příspěvky.

 

11:00 Kromě stánků z občerstvením vyrostlo v areálu Výstaviště i mnoho propagačních stánků, na kterých si můžete koupit třeba životopis Che Guevary. Od Šumperka přijeli stánkaři v moravských krojích a nabízejí medovinu.

 

 

10:54 Ve Vyškově jednalo politické grémium ČSSD. Z projevu Bohuslava Sobotky se zdá, že ČSSD zahájila předvolební kampaň. "Podpoříme demonstrace, podpoříme stávky. Pokud ale tyto akce nepomohou a vláda bude tvrdošíjně zůstávat na svém místě proti vůli občanů, potom se domníváme, že by měly být krajské volby všelidovým hlasováním o důvěře současné vládě," řekl Sobotka.

 

10:38 V areálu Křižíkovy fontány je asi 10 stánků s občerstvením. Ceny jsou vskutku lidové - Klobása za 30 korun a pivo desítka za 25 korun.

 

10:30 Hudební produkci střídají projevy politiků. KSČM představila své pražské kandidáty do Senátu. Jiřího Dolejše a Petra Šimůnka. Podle informací agentury Mediafax přesáhl počet účastníků už dva tisíce.

 

10:23 Na Výstavišti hraje dechovka. To odpovídá věku většiny účastníků. "Převládají důchodci, třeba sedmdesátiletí dědové o holích. Mládí jsou vidět v řadách novinářů, či stánkařů.

 

10:03 KSČM na shromáždění představí své kandidáty do senátních voleb.

 

9:57 Řady komunistů u Křižíkovy fontány narůstají. Určitě už je na místě více než tisicovka lidí. Podle předpokladů jsou proslovy jednoznačně namířené proti vládě.
 

9:44 U Křižíkovy fontány jsou asi dvě stovky příznivců KSČM. Tradičně dorazil i antikomunista Jan Šinágl.
 

8:30 V Praze je zatím klid. Jediné, co naznačuje, že Prahu čeká horký den (nejen kvůli počasí), je obří transparent, který kdosi pověsil na jeden z mostů nad dálnicí D1 před příjezdem do metropole. Stojí na něm: Tohle město není pro nácky.

muf s přispěním reportérů TV Nova tn.cz / Mediafax