Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

VICHŘICE na severní Moravě. Fičák je i jinde

Na horách na východě republiky řádí vichřice. Situace v Čechách se pomalu uklidňuje, ale na severu Moravy ještě stále fouká silný vítr.

Českou republiku zasáhl silný vítr. Během pondělního odpoledne a v noci na úterý se vichřice přehnala přes západní část republiky. Večer začalo silně foukat i na Moravě.


"Stále ještě fouká silný vítr v Krušných horách, ale v Čechách se bude situace pomalu uklidňovat. Naopak na severní Moravě bude vítr ještě celý den zesilovat,“ předpovídá Dagmar Honsová z Meteopressu.


V Jeseníkách a Beskydech můžou nárazy větru dosáhnout až 120 kilometrů v hodině, upozornila po půl deváté meteoroložka.
 

Aktuální větrnou mapu naleznete TADY.

 

Nejsilnější vítr v Krušných horách


"V posledních dvou hodinách vítr nejvíce zesílil v Moravskoslezském kraji, kde dosahuje ve výše položených místech 110 kilometrů a v níže 90 kilometrů v hodině," uvedla ve 21 hodin meteoroložka Dagmar Honsová.


"Vítr bude zesilovat ještě zhruba dvě hodiny. Nejvíce v Krušných horách a Krkonoších. Intenzita větru bude slábnout po čtvrté ráno," dodala ve 21 hodin Honsová.


Větrno i jinde na  horách


"Zesílení větru v podvečer hlásili meteorologové také v Jeseníkách a Beskydech. Silný vítr o rychlosti 98 kilometrů za hodinu fouká na Milešovce, na Šumavě má zase 75 kilometrů za hodinu. V Jizerských horách večer foukal vítr rychlostí kolem 80 kilometrů v hodině," hlásili meteorologové v pondělí v podvečer.


Aktuální údaje z profesionálních meteostanic můžete sledovat na větrné mapě.Zabezpečte okna, zůstaňte doma, radí meteorologové


Lidé by měli podle Českého hydrometeorologického ústavu zabezpečit okna, skleníky a lehčí věci a stavebníci by neměli zapomenout ukotvit stavební jeřáby. Meteorologové doporučují také omezit pohyb poblíž vyšších a starších budov a v blízkosti větších stromů.

 

"To platí i pro pobyt v autě. Je-li to možné, přečkejte nejprudší nárazy větru v uzavřených prostorách. Za jízdy přiměřeně snižte rychlost, náhlý boční náraz větru může zkomplikovat řízení," uvedli meteorologové.

 

Připomněli také možnost pádu drátů elektrických rozvodů. "Pokud leží na zemi, zásadně se k nim nepřibližujeme," varovali.


Naposledy vtrhl orkán na české hory na začátku listopadu. Tehdy přinesl silný vítr i sněžení, které zasypalo silnice a zkomplikovalo dopravu. Více čtěte tady.

vrl, gib TN.cz