víkendové počasí

Na Česko se žene ORKÁN! Bude lámat stromy a trhat střechy! Nejvyšší stupeň nebezpečí!

Extrémně silný vítr, silná námraza a ledovka - to jsou tři varování, která vydali meteorologové pro dnešek a následující víkend. Na horách vítr dosáhne dokonce intenzity orkánu!

Oficiální varování meteorologů před větrem v sobě obsahuje hned dvakrát slovo "extrémní". Od pátku do neděle existuje "extrémní stupeň nebezpečí kvůli extrémně silnému větru". Se silným větrem se budeme potýkat na celém území republiky, ale nejhůře jím budou postiženy kraje Královéhradecký, Olomoucký a Moravskoslezský.
 

První nárazy větru přišly už dnes ráno od východu. "Od pátečního rána fouká na východě území čerstvý vítr s nárazy od 50 do 80 km/h, na vrcholcích Jeseníků, Beskyd a Krkonoš až o intenzitě vichřice - tj. přes 110 km/h," potvrdila meteoroložka společnosti Meteopress Dagmar Honsová.
 

Dnešní větrné poryvy ale budou zřejmě jen cvičnou přípravou na zítřek. "Další zesílení větru očekáváme během sobotního rána - to bude na vrcholcích Jeseníků, Beskyd a Krkonoš vítr dosahovat v nárazech intenzity orkánu, tedy až 140 km/h," uvedla Honsová. Zeslabení větru pak očekáváme během noci na neděli.

PŘEDPOVĚĎ POČASÍ NA VÍKEND
 

Sobota

Zataženo až oblačno, přechodně místy polojasno. Ojediněle slabý déšť nebo mrznoucí déšť s tvorbou ledovky. Místy mlhy, i mrznoucí. Nejnižší noční teploty 0 až -4 °C, při slabém větru a zmenšené oblačnosti až -6 °C. Nejvyšší denní teploty -1 až 3 °C, ojediněle až 5 °C. Čerstvý jihovýchodní vítr 6 až 11 m/s, nárazy kolem 15 m/s,na Českomoravské vrchovině a na horách na severu a severovýchodě 20 až 30 m/s, na hřebenech hor kolem 35 m/s (125 km/h).
 

Neděle

Zataženo až oblačno, občas déšť nebo déšť se sněhem, místy i mrznoucí. Na horách a večer postupně i v nižších polohách srážky sněhové. Místy mlhy, i mrznoucí. Nejnižší noční teploty 0 až -4 °C. Nejvyšší denní teploty -1 až 3 °C.
 

Návštěvníci hor a lyžaři či snowboardisté by měli být mimořádně opatrní. Meteoroložka Dagmar Honsová dokonce vyzývá, aby si lidé víkendový výlet na hory raději rozmysleli. "Pokud nemusíte, do horských oblastí se vůbec nevydávejte - můžete se setkat s tzv. bílou tmou, tj. kombinací větru a sněžení," varuje.
 

 

Aby toho nebylo málo, přidají se patrně ještě další komplikace. Podle jednotlivých krajů to může být silná námraza, ledovka, mlhy a mrznoucí mrholení. Před tím vším varuje Český hydrometeorologický ústav. A raději rovnou doporučuje vhodná opatření.
 

DOPORUČENÍ ČHMÚ:

-Zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty (květináče, zahradní nábytek, plechy, apod.), zabezpečit skleníky, stavební jeřáby apod.

-Při řízení auta jet maximálně opatrně. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné.

-Dávat pozor na možnost pádu střešní krytiny. Nezdržovat se zejména v blízkosti větších stromů a nechodit do lesů a do parků. Je-li to možné, přečkat nejprudší nárazy větru v uzavřených prostorách.

-I s ohledem na tvorbu nebo výskyt silné námrazy dávat pozor na možnost pádu drátů vysokého napětí. Pokud leží na zemi, nepřibližovat se k nim.

-Na horách omezit vycházení a nevydávat se na túry. Dodržovat pokyny Horské služby (http://www.horskasluzba.cz).

-Silná námraza může sama o sobě způsobit lámání větví stromů, ohýbání stožárů, trhání drátů elektrických vedení a komunikačních rozvodů, může narušit zásobování elektrickou energií, komunikační infrastrukturu apod.

-Možnost zkratů a poruch různých druhů indikátorů a hlásičů.

-Padající kusy námrazy při oblevě mohou ohrozit osoby a vozidla nacházející se pod stromy, opadaná námraza na vozovkách může ovlivnit silniční provoz.

-Lokálně se při mrznoucím dešti očekává tvorba ledovky. Komunikace budou místy kluzké, řidiči a chodci by měli věnovat zvýšenou pozornost místním podmínkám.

-V případě jízdy autem sledovat dopravní zpravodajství.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Kate měla problémy s větry: Málem ukázala, co může vidět jen William

Nejúžasnější čepice na zimu: Tuhle pecku musíte mít!

tn.cz / gar