Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Nad Evropou je ozonová díra! POZOR NA SLUNÍČKO!

I přes to, že je tady teprve začátek dubna, sluneční paprsky už mají sílu. Navíc nad Arktidou je výrazné zeslabení ozonové vrstvy, které se projevuje také v Evropě střední.

Čeká nás sice slunečný a teplný víkend, ale měli bychom se mít na pozoru. Celkové množství ozonu totiž nad střední Evropou tyto dny kolísá.


Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 
"V pátek bylo naměřeno 341 Dobsonových jednotek, což je -11% dlouhodobého normálu, tedy podprůměrný stav. Zeslabená ozonová vrstva nad střední Evropou má za následek aktuální vysoké hodnoty UV indexu, které odpovídají spíše letním podmínkám,“ upozorňuje meteoroložka Dagmar Honsová z Meteopressu.

ČTĚTE TAKÉ:
 
UV index se pohybuje mezi 5 až 7, což je na stupnici jeho rozsahu (od 1 do 11+) střední až vysoká hodnota. Pokožka je navíc po zimě mnohem citlivější.
 
"Plánujete-li venkovní aktivity, nezapomínejte na ochranné prostředky před slunečními paprsky a to zejména u dětí – tedy ochranné krémy, pokrývku hlavy a sluneční brýle. Největší nebezpečí vysokého UV indexu je v horských oblastech,“ připomíná Honsová.

 

TN.cz