Na českých horách sněžilo. V Tatrách hrozí laviny

Poprašek sněhu
Zdroj: Mediafax
Poslední srpnový den přinesl na české a slovenské hory sněžení. Ilustrační foto.

V Krušných horách poblíž Sokolova a na Šumavě sněžilo. V Tatrách ke konci týdne už budou hrozit laviny.

Obyvatelé Krušných hor na Sokolovsku zažili sněhové přeháňky. Agenturu Mediafax o tom v úterý informoval meteorolog Rudolf Kovařík z klimatologické stanice v Šindelové, která se honosí titulem nejstudenější obce v České republice.

 
"Sněhové přeháňky v pondělí nejlépe pozorovali řidiči automobilů, kteří projížděli okolím obcí Boží Dar, Přebuz i Šindelová. Stěrače jim stíraly nejen vodu, ale i sněhovou břečku. Asi 70 procent tvořila voda, zbytek už byl sníh," uvedl Kovařík.
 
Dodal, že sníh zatím v žádném případě nikde v přírodě neležel. Podobných přeháněk se sněhem se zmíněnou oblastí v nadmořské výšce kolem 1000 metrů během pondělka přehnalo hned několik.
 
Déšť se sněhem hlásili i lidé z vyšších poloh Šumavy. Naopak Moravskoslezský a Zlínský kraj trápí dešťové srážky a hladiny řek stoupají. Stonávka dosáhla v úterý odpoledne třetího stupně povodňové aktivity.
 
PSALI JSME:
 
"Současné chladné počasí, které se drží již několik dní, odpovídá teplotám z konce října. Tak studený konec srpna jsem zaznamenal naposledy od roku 1977, už čtyři dny se drží teplota v rozmezí od sedmi do 13,7 stupně Celsia," informoval Kovařík. Podle jeho slov je normální teplota pro 31. srpen 22 stupňů Celsia.
 
Ve Vysokých Tatrách hrozí již tento týden laviny
 
Kvůli změně počasí, která přinesla prudké ochlazení, se mohou ve slovenských Vysokých Tatrách již tento týden utrhnout laviny. V nadmořských výškách nad dva tisíce metrů klesají teploty pod nulu a již několik dní sněží.
 
Na některých místech napadlo již 30 centimetrů sněhu a silný vítr sníh ho sfoukává do žlabů. „V některých případech může výška sněhové pokrývky ve žlabech dosáhnout výšky až jednoho metru,“ uvedl ředitel Horské záchranné služby Jozef Janiga.
 
Protože před sněžením na horách pršelo a teploty poté klesly pod bod mrazu, je podklad pod sněhem zmrzlý a může tak dojít k uvolnění laviny. "Zejména ve žlabech je mnoho sněhu, kde se mohou lokálně objevit sněhové splazy, což je nejmenší druh lavin," vysvětlil Janiga.
 
Turistické stezky však nejsou podle Janigy lavinami bezprostředně ohroženy.
 
Turisté však musí přizpůsobit výstroj a oblečení špatnému počasí a musí také počítat s tím, že se v polohách nad 1500 metrů nad mořem setkají se zimními podmínkami. Horská služba nyní turistům doporučuje túry pouze na horské chaty.
 
V polohách nad 1500 metrů nad mořem teploty v úterý klesají až na minus tři stupně Celsia, prší a je mlha. V polohách nad 1700 metrů pak sněží. I ve středu meteorologové očekávají, že bude pršet, ve vysokých polohách sněžit a teploty mohou klesnout na minus dva stupně.

 

V Alpách napadlo půl metru nového sněhu
 
Až půl metru sněhu napadlo v Alpách během posledního srpnového dne. Meteorologové očekávají další vydatné sněžení. Na nejvyšší německé hoře Zugspitze (2962 m. n. m.) napadlo až 55 centimetrů čerstvého sněhu a nyní sníh pokrývá horu od výšky 1300 metrů.
 
V rakouských Alpách napadlo v noci na úterý podle Nachrichten.at místy až 40 centimetrů čerstvého sněhu. Nejvíce v Arlbersku a ve Vysokých Taurech. "Aby napadlo čtyřicet centimetrů nového sněhu na konci srpna, to skutečně není obvyklé," řekla rakouská klimatoložka Johanna Nikitschová.
 
Rovněž švýcarské Alpy hlásí bohatou nadílku. Od výšky 1500 metrů tam napadlo v úterý 10 až 50 centimetrů nového sněhu.
 
Sněhovou nadílku vítají hlavně glaciologové - odborníci na ledovce. Podle nich čerstvý sníh zajistí, že se letos zpomalí nebo zcela zastaví úbytek horských ledovců. "Sněžení v létě přerušuje periodu tání ledovců a prodlužuje fázi jejich regenerace," řekl rakouský glaciolog Daniel Binder.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax