BOUŘE v Čechách: evakuovali 160 dětí z tábora. Zatopené sklepy, kroupy, vichr

Bouře ochromila Lidi trápily přívalové deště, kroupy a rozvodněné potoky. Mezi Milínem a Příbramí nejezdily vlaky.

Do Česka vtrhly v neděli odpoledne bouřky. Nejvíce škodily ve Středočeském kraji, kde vyhnaly 160 dětí z tábora a zastavily železniční dopravu na trati Zdice – Protivín.
 

Problémy hlásili i hasiči z Jihočeského, Ústeckého a Jihomoravského kraje, kde voda zatopila sklepy a vichr kácel stromy. Postup bouřek přes území České republiky jsme sledovali v on-line reportáži.


23:15
Silné bouřky řádí na Vysočině. Doprovázejí je průtrže mračen.


22:40
Nepříznivé počasí se blíží i k jihomoravské metropoli Brnu, kde už je slyšet hřmění.


22:26
Bouřky a silný vítr už dorazily i do Jihomoravského kraje, nejhorší je situace na Znojemsku. Podle operačního důstojníka jihomoravských hasičů dokonce kvůli větru spadla střecha v obci Slup. "Zatím nevím podrobnosti, jenom to, že ta střecha padla," řekl operační důstojník hasičů agentuře Mediafax. Kromě toho hasiči na Znojemsku zasahují hlavně u spadlých stromů, vyjet museli do Vranova nad Dyjí, Hevlína, Čejkovic nebo Lechovic.


22:07
Silné bouřky, pravděpodobně s kroupami, přívalovými srážkami a nárazovým větrem postupují z Rakouska k severu až severovýchodu a v nejbližších hodinách zasáhnou kraje Vysočina a Jihomoravský. ČTK to sdělil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který bouře označil za extrémně nebezpečné. Podle radarových odhadů může spadnout až kolem 50 mm srážek.


GALERIE Bouřka vašima očima

1
/
8
Zdroj: TN.cz
Blesk u Dobříše


21:47
Vlaky nejezdí na trati Zdice - Protivín. Mezi Milínem a Příbramí je totiž po bouřce zatopená trať. "Zavedli jsme náhradní autobusovou dopravu. Vypadá to, že trať zprovozníme až ráno," řekla tn.cz mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.


21:18
"Je tu úplný klid v souvislosti s bouřkami nemáme žádné výjezdy," řekl tn.cz operační důstojník hasičů v Karlovarském kraji.


21:00
V Pardubickém kraji vyjížděli hasiči k čerpání vody. Ta zatekla do sklepů a výtahových šachtách v Pradubicích a okolí. Hasiči vyjížděli i ke spadlému sloupu elektrického vedení v Těchoníně u Jablonného nad orlicí, potvrdil tn.cz operační důstojník tamních hasičů.


20:35
Ani v Královéhradeckém kraji nezaznamenali hasiči v souvislosti s počasím žádné škody, potvrdil to operační důstojník hasičů.


20:25 Meteoroložka Dagmar Honsová předpovídá, že bouřky, které odpoledne zasáhly česko, vystřídá v nočních hodinách další frontální vlna s bouřkami a deštěm. Ta se do České republiky přesouvá z Rakouska.


20:15
V Plzeňském, Libereckém kraji, na Vysočině ani v Praze zatím hasiči neměli v souvislosti s počasím žádné výjezdy.


20:10
"Od 17. hodiny jsme v terénu nepřetržitě. Zaznamenali jsme dohromady 24 událostí. Nejhůře na tom je Chomutovsko, Mostecko a Teplicko. V Chomutově zaplavila voda obchod OBI a viadukt. V Mostě je zaplavena ulice Průběžná a Budovatelů. Voda pronikla do sklepů výškových budov. V Boleticích na Děčínsku a Nových Kopistech na Litoměřicku rozvodněný potok zaplavil silnici. V Lounech neodtékala na náměstí kanalizace a voda tam dosahovala do výšky půl metru. Na Litoměřicku máme nahlášeno i několik spadlých stromů,“ popsal tn.cz situaci v Ústeckém kraji mluvčí tamních hasičů Milan Rudolf.


19:56
Bouře se přehnala Ústeckým krajem. Během 40 minut napadlo na Litoměřicku až 40 milimetrů srážek.


19:50
"Vyjíždíme po celém Jihočeském kraji. V Trhových Svinech jsme odčerpávali vodu ze čtyř sklepů. V Táboře voda vytopila dva domy. V Týnu nad Vltavou pročišťujeme kanál. Nejvíce stromů popadalo na silnici mezi Vlachovým Březí směrem na Bušanovice," řekl do telefonu tn.cz operační důstojník českobudějovických hasičů David Zálešák


19:30
"Děti z tábora odvezou čtyři avie," řekl Křivan. Evakuaci se nevyhnou zřejmě ani někteří obyvatelé Ostrova. Ve středních Čechách jsou bouřemi postižené kromě Benešovska a Příbramska i Kutnohorsko, Kladensko a okolí Prahy. "Jezdíme především ke spadlým stromům. Některé jsou napadané přes silnice nebo dráty elektrického vedení. Výjezdů bylo během odpoledne mnoho," uvedl mluvčí s tím, že zatím nemá informace o žádných zraněních.


 


19:15
Záchranáři evakuují 160 dětí z tábora u Strojetic na Benešovsku. "Ohrožoval je rozvodněný potok. Hasiči je převážejí do školy ve Strojeticích. Všechny by mely být v pořádku," řekl tn.cz mluvčí středočeských hasičů Ladislav Křivan.


19:05
Lijáky v té nejprudší podobě udeřily i na Benešovsku. Hasiči evakuovali tábořiště organizace Junák mezi obcemi Strojetice a Keblov poblíž Čechtic. V okolí je mnoho popadaných stromů.


19:00
Za poslední hodinu zaznamenali lidé v Příbrami a okolí opakované výpadky elektrického proudu. "Bylo to hrozné, báli jsme se společně s dvouměsíčním synkem Lukášem," řekla tn.cz paní Petra z Příbrami.


18.55
Nejvíce postiženou obcí ve Středočeském kraji je Ostrov. Lijáky tam zatopily celou náves, proudy vody s sebou strhávají vše, co jí stojí v cestě. V současné chvíli se schyluje k evakuaci obyvatel nejhůře postižených míst obce. Další obec na Příbramsku je Lasko, tam vichr polámal spoustu stromů, tvoří se kolony vozidel. "Dopravní situaci zatím na místě monitorujeme, uděláme vše, aby se komunikace směrem na Prahu brzy zprovoznila," uvedl Pavel Truxa, mluvčí středočeské policie.


18:48
Ve středních Čechách je bouřemi nejvíce zasaženo Příbramsko. Už jsme absolvovali desítky výjezdů, výjimkou nejsou ani evakuace osob ze zatopených oblastí, řekla Mediafaxu Lenka Kostková, mluvčí středočeských hasičů.


18:45
Na Českem stále hřmí. Počet blesků už dosáhl 13 621.

 


 

18:40 U Sedlece na Českobudějovicku déšť zaplavil silnici, na které se vytvořily velké kaluže a je sjízdná jen s nejvyšší opatrnosti. Na místě se tvoří kolony aut. Plné ruce práce mají hasiči na Prachaticku, kde u Vlachova Březí popadalo na silnici několik stromů. "Na silnici z Vlachova Březí na Prahu a také ve směru na Bošanovice popadaly stromy na silnici, na které zůstala uvězněná auta. Hasiči odstraňují padlé stromy z obou stran a snaží se autům cestu uvolnit," řekl operační důstojník hasičů.


18:32
Pokračující bouřky a deště způsobily další problémy na Bechyňsku a v Milevsku na Písecku, kde hasiči odčerpávají vodu ze zaplavených objektů.


18:25
Meteorologové přesunuli třetí nejvyšší výstrahu před extremním počasím. V současnosti platí pro Středočeský, Pardubický, Karlovarský, Ústecký kraj a pro Prahu. V ostatních krajích kromě Zlínského, Moravskoslezského a Olomouckého platí 2. stupeň nebezpečí.

 

18:10 Bouře nedovolila zahájit druhé poločasy fotbalových utkání první ligy v Praze a na Kladně. Zatímco v Praze na Strahově se začalo hrát s 10minutovým zpožděním, na Kladně průtrž pokračuje a oblohu křižují blesky.


18:00
První dunivé hromy bouří nad Prahou. Doprovází je silný déšť.


17:45
“Intenzivní bouřky sužují Jihočeský kraj, Plzeňsko i Středočeských kraj,“ řekla meteoroložka Dagmar Honsová. V Praze fouká silný vítr, někde už i prší.

 

17:25 Od jedné hodiny do zhruba čtvrt na šest už uhodilo 7870 blesků. Bouřka se blíží do Prahy. Zvedá se silný vítr. Hřmí i ve Středočeském kraji.

 

Na Šumavě a v Jihočeském kraji už před půl čtvrtou odpoledne řádí bouřky. Místní tu trápí přívalové lijáky a krupobití.


V Trhových Svinech na Českobudějovicku přívalový déšť zaplavil několik sklepů. Hasiči odčerpávají vodu z několika zaplavených objektů.

 

Bouřky a deště provázejí také silné poryvy větru, které mohou lámat stromy. "Na Písecku u Kostelce nad Vltavou spadl na vozovku strom, na místě zasahují hasiči a policisté, silnice je dočasně neprůjezdná," řekl operační důstojník hasičů.


Výzva čtenářům tn.cz. Pokud máte fotografie z aktuálních bouřek, pošlete je pod názvem Počasí prosím na mailovou adresu zpravy@tn.cz. Děkujeme.


"V tuto chvíli se tvoří bouřková jádra na několika místech v kraji, zejména na Písecku, Strakonicku a Trhosvinensku. Příchodu bouřek předcházely vysoké teploty, teplotní rekordy nepadly. Naměřili jsme třicet stupňů, do rekordu ještě tři stupně zbývaly," řekl František Vavruška z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.


"Intenzivní bouřky se rychle přesunou na Vysočinu a do Středočeského kraje, sem dorazí přívalový déšť za jednu až dvě hodiny,“ předpověděla meteoroložka Dagmar Honsová v půl čtvrté odpoledne. Aktuální předpověď počasí TADY.


Od jedné hodiny do čtvrt na šest už uhodilo 7870 blesků. Pokud chcete sledovat, jak jejich počet roste a jak se "blesková aktivita" přesouvá po republice, stačí kliknout SEM.


Výstraha ČHMÚ: ve 4 krajích velké nebezečí


Meteorologický ústav na svém webu varuje před bouřkami s nebezpečnými doprovodnými jevy. Varování trvá od neděle 15:00 do pondělí 6:00 a platí pro celou republiku s výjimkou Zlínského, Moravskoslezského a Olomouckého kraje.


Ústav zvýšil výstražnou informaci pro Plzeňský, Jihočeský, Středočeský kraj a pro Vysočinu. V těchto regionech se očekávají silné bouřky s velmi nebezpečnými doprovodnými jevy. Třetí stupeň nebezpečí platí v těchto krajích až do pondělní 18. hodiny.
 

Chcete vidět, jak postupuje bouřka do Česka? Podívejte se na záběry z družice, které mají zhruba dvouhodinové zpoždění.
 

Meteorologové varují před scénářem z červenových a červencových povodní. "Za tři hodiny může při přívalovém dešti napršet až 40 milimetrů srážek. Menší toky se zřejmě opět rozvodní,“ upozornila Honsová. Velká voda hrozí hlavně Čechám. Na Moravě a Slezsku mohou lidé spát klidněji.


Podívejte se, jak velká voda zasáhla například 17. července Malšovice u Děčín.


 
Bouřky ovšem nehorzí jen velkou vodou, ale i blesky. Ty vás totiž mohou ohrozit nejen v přírodě, ale i v okamžiku, kdy sedíte v pohodlí vašeho domova. Na co si dát pozor a čemu se v době bouře doma vyhnout se dozvíte ZDE.


Víkendovou vlnu veder vystřídá prudké ochlazení. S přívalovými lijáky zasáhne naše uzemí také studená fronta. "V pondělí teploty spadnou až o deset stupňů Celsia, v odpoledních maximech se dočkáme jen 20 až 24 stupňů Celsia," Dodala Honsová.

sn, gib, vrl TN.cz