Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Na Moravě prší, v Jeseníku voda zaplavuje sklepy. MAPA

Bouřka. Ilustrační foto
Zdroj: Mediafax
Bouřka. Ilustrační foto

Rozvodňuje se Bělá na Jesenicku. Bouře zkomplikovala i odklízení škod na Novojičínsku. Nebezpečí lokálních záplav potrvá do neděle.

V Jeseníku řeka vyplavila sklepy několika domů. "Lidé volají na tísňovou linku, protože mají obavy ze záplav," uvedla policejní mluvčí Soňa Štětínská. Ve městě byly kvůli vodě také uzavřeny dvě komunikace.

 

Podobné problémy měli i lidé v Mikulovicích a okolních obcích. "Lidé v Mikulovicích nestačí odčerpávat ze sklepů vodu, není to však v takovém rozsahu jako ve středu na Novojičínsku," dodala mluvčí.

 

Právě na Bělé v Mikulovicích večer vyhlásili vodohospodáři třetí povodňový stupeň, tedy stav ohrožení. Odpoledne byla pouze na úrovni prvního stupně, kvůli bouřce ale za pár desítek minut vystoupala o víc než půl metru.

 

Za necelou hodinu totiž v místě napršelo 45 milimetrů srážek, řekl mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček. "Hladina vystoupila na třetí povodňový stupeň. Drobné přítoky Bělé zatopily některé sklepy. Stouplo to ze 168 centimetrů až na 226 centimetrů," uvedl Vlček.

 

Podle Vlčka však hladina řeky nadále nestoupá. "Voda ale musí odtéct," dodal. Podle operačního důstojníka hasičů žádají lidé na desítkách míst o pomoc s odčerpáváním vody.

 

Průběžně aktualizovanou MAPU povodňové situace najdete TADY.

 

V pátek by ještě mohla stoupnout hladina Lužnice, Bělé a Stěnavy, varuje Český hydrologický ústav. Podle předpovědi intenzivní deště a záplavy mohou hrozit zejména večer a v noci.

 

Bouře trápí Novojičínsko

 

Novojičínskem, tedy oblastí postiženou povodněmi, se v pátek večer prohnala silná bouře doprovázená velmi prudkým lijákem. "Déšť znemožňuje práci tří stovek vojáků, kteří přijeli do novojičínských městských částí Žilina a Bludovice," uvedl mluvčí Nového Jičína Josef Gabzdyl.

 

Aktuální předpověď počasí najdete TADY.

 

Kromě Nového Jičína pomáhají vojáci i v Šenově a Kuníně. Pomáhají se vším, co je potřeba, hlavně s odstraňováním trosek a nánosů bahna.

 

V části Nového Jičína stále neteče teplá voda, protože k její výrobě se používá plyn. Plynaři řeší mnoho poškození včetně prasklin vysokotlakého plynového potrubí, ze kterého ve středu v noci asi hodinu unikal plyn.

 

Lokální záplavy hrozí po celý víkend

 

Meteorologové nevylučují další lokální povodně podobné těm, které zasáhly v noci ze středy na čtvrtek části severní Moravy. Přesná místa, kde lokální povodně hrozí, ovšem nedokážou určit.

Z břehů se v bouřkách mohou vylít hlavně malé potoky. Riziko lokálních záplav potrvá až do neděle.

kap s využitím agentur TN.cz